Kremačné urny v USA

Zvieracím krematóriom, proti nelegálnym hrobom domácich miláčikov

Zdroj: Webnoviny

Zvieracie krematórium plánuje v okrajovej časti obce Bučany v okrese Trnava zriadiť veterinárna lekárka Beáta Schatz Filová. Kremačné zariadenie má podľa jej zámeru pomôcť pri riešení problému, čo s uhynutými zvieratami.

Pec bude určená na spaľovanie spoločenských zvierat, jej maximálna kapacita bude päť ton za deň. V širšom okolí Trnavy momentálne zvieracie krematórium nie je.

ZARIADENIE MÔŽE NÁJSŤ SVOJICH ODPORCOV

Spaľovanie uhynutých zvierat by malo zabrániť vytváraniu nelegálnych hrobov uhynutých domácich miláčikov napríklad v parkoch alebo na iných verejných priestranstvách. Navrhovateľka však pripúšťa, že zvieracie krematórium sa nemusí stretnúť s pochopením obyvateľov obce.

Poberá niekto dotáciu na váš pozemok? Ako to zistiť a získať peniaze, na ktoré máte nárok

„Toto zariadenie môže nájsť v radoch obyvateľov pre samotnú činnosť svojich odporcov. Nesúhlas zvyčajne vychádza z nedostatočnej informovanosti o vplyvoch na životné prostredie a samotnom procese. Činnosť svojim charakterom neprinesie významné vplyvy na životné prostredie dotknutého územia,“ píše v zámere pre posudzovanie vplyvov na životné prostredie Beáta Schatz Filová.

Majitelia uhynutých zvierat dostanú po skončení spaľovacieho cyklu popol, ktorý tvorí asi dve percentá z hmotnosti zvieraťa.

TRNAVA NEDALA PODNIKATEĽKE SÚHLAS

S podobným zámerom prišla pred niekoľkými rokmi aj podnikateľka z Trnavy. Mesto Trnava jej však vtedy nedalo súhlas so zriadením krematória na spaľovanie uhynutých spoločenských zvierat v okrajovej časti mesta s vysvetlením, že zámer nie je v súlade s územným plánom a samospráva má s dotknutým územím iné plány.

Chcete pomôcť ježkom na jeseň? Prikrmujte, ale neberte si ich domov

Na Slovensku je možné na likvidáciu uhynutých zvierat využiť služby kafilérie alebo zvieracích krematórií, majitelia svoje uhynuté spoločenské zvieratá často zahrabávajú do zeme v lesoch, parkoch alebo záhradách Zvieracie krematórium v Bučanoch má byť vybavené štandardne vyrábanou pecou od zahraničného dodávateľa, ktorá má certifikát pre spaľovne biologického odpadu.

Náklady na krematórium, ktoré má byť umiestnené v areáli bývalého poľnohospodárskeho družstva, podľa zámeru pre posudzovanie vplyvov na životné prostredie dosiahnu približne 60 tisíc eur.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ

Belousovová: Matovičovo riešenie je skutočne na kazajku a priamu cestu do blázinca, kam určite patrí

Ivan M

Tínedžeri dostávajú pozvánky na očkovanie takmer okamžite. Systém si možno myslí, že majú viac ako sto rokov

Ivan Mihale

Pribudlo trináste znamenie v zverokruhu a je Matovičove- UBLÍŽENEC

Ivan Mihale