Zverejnili mená poľských sudcov, ktorí čelia disciplinárnym opatreniam

Justícia/Igor Hraško

Členmi združenia Iustitia je približne 4000 z celkového počtu 10.000 poľských sudcov.

Zdroj: teraz.sk

Združenie poľských sudcov Iustitia zverejnilo v sobotu správu, v ktorej uvádza desiatky sudcov a prokurátorov, ktorí čelia represáliám a disciplinárnym opatreniam za kritiku vládnych reforiem. Informovala o tom agentúra AP.

Správa obsahuje mená sudcov a prokurátorov, ktorí boli predvolaní pred disciplinárne orgány, preradení na súdy nižšej inštancie alebo im boli odobraté prípady po tom, ako sa kriticky vyjadrili k zmenám vlády v oblasti súdnictva.

Členmi združenia Iustitia je približne 4000 z celkového počtu 10.000 poľských sudcov.

Vláda tvrdí, že zmeny, ktoré zavádza od roku 2016, majú za cieľ systém súdnictva zefektívniť a zbaviť ho pozostatkov komunistického štátu.

Európska únia, medzinárodné súdne inštitúcie a kritici však uvádzajú, že zmeny podkopávajú princípy nezávislosti súdnictva a narúšajú systém deľby štátnej moci.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ

Covid-19: Do Slovinska z EÚ bez karantény, Česko nebude kupovať budovu v Bruseli, Poliaci budú pravdepodobne čistí prispievatelia a Francúzi chcú byť lídrom v elektromobilite.

Igor Hraško

Česko môže prísť o financovanie obnoviteľných zdrojov, Francúzsko ide dotovať autá s alternatívnym pohonom a Rakúsky Austrian Airlines ideš šetriť znižovaním platov

Igor Hraško

Vedci dosiahli rekordnú rýchlosť internetu, za sekundu by mohli stiahnuť tisíce filmov

Igor Hraško / SITA

Pridaj komentár