Malé kôrovce podrodu Gammaridea dokážu prežívať v ťažkých podmienkach vysokých hôr či hlbokých morí. Vedec Ko Tomikawa bol ale prekvapený, keď nový druh týchto kôrovcov našiel v papuli žraloka obrovského.
Nový druh podradu Gammaridea dostal názov Podocerus Jinbo po mieste, na ktorom bol objavený. Žralok obrovský je totiž v japončine nazývaný džinbe zame.
„Toto stvorenie, ktoré dosahuje dĺžku troch až piatich centimetrov, je úžasné, pretože dokáže žiť v toľkých rôznych prostrediach. Nečakal by som ale, že nejaké nájdem aj v žraločej papuli,“ uviedol Tomikawa pre agentúru AFP, ktorá o objave informovala.
Jesenné sviatky v Prievidzi doplnil i príležitostný trh na námestí
Nový druh je o poznanie menšie, dosahuje veľkosťou len 0,5 centimetra a na nohách je vybavený chĺpkami, na ktorých sa zachytáva potrava. Nezvyčajné prostredie druhu svedčí.
„Žraločia tlama je vhodné prostredie, pretože poskytuje prísun čerstvej vody, ktorá je nevyhnutná pre dýchanie, a zároveň ústami žraloka prúdi potrava,“ uviedol japonský vedec. „A papuľa taktiež poskytuje bezpečný úkryt pred predátormi,“ dodal.
Nový druh Tomikawa objavil po tom, čo ho povolalo na konzultácie akvárium v Okinawe, ktorého zamestnanci zistili, že ich žralokovi sídli v papuli neznámi malí tvorečci. Tomikawa ich v okinawskom exemplári objavil okolo tisícky.