profimedia.cz

Žralokovi žil v papuli nový živočíšny druh

Malé kôrovce podrodu Gammaridea dokážu prežívať v ťažkých podmienkach vysokých hôr či hlbokých morí. Vedec Ko Tomikawa bol ale prekvapený, keď nový druh týchto kôrovcov našiel v papuli žraloka obrovského.

Nový druh podradu Gammaridea dostal názov Podocerus Jinbo po mieste, na ktorom bol objavený. Žralok obrovský je totiž v japončine nazývaný džinbe zame.

„Toto stvorenie, ktoré dosahuje dĺžku troch až piatich centimetrov, je úžasné, pretože dokáže žiť v toľkých rôznych prostrediach. Nečakal by som ale, že nejaké nájdem aj v žraločej papuli,“ uviedol Tomikawa pre agentúru AFP, ktorá o objave informovala.

Jesenné sviatky v Prievidzi doplnil i príležitostný trh na námestí

Nový druh je o poznanie menšie, dosahuje veľkosťou len 0,5 centimetra a na nohách je vybavený chĺpkami, na ktorých sa zachytáva potrava. Nezvyčajné prostredie druhu svedčí.

„Žraločia tlama je vhodné prostredie, pretože poskytuje prísun čerstvej vody, ktorá je nevyhnutná pre dýchanie, a zároveň ústami žraloka prúdi potrava,“ uviedol japonský vedec. „A papuľa taktiež poskytuje bezpečný úkryt pred predátormi,“ dodal.

Nový druh Tomikawa objavil po tom, čo ho povolalo na konzultácie akvárium v ​​Okinawe, ktorého zamestnanci zistili, že ich žralokovi sídli v papuli neznámi malí tvorečci. Tomikawa ich v okinawskom exemplári objavil okolo tisícky.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ

Dcérka napísala list otcovi k jeho sviatku. Ten si ho však už neprečíta. Komu patrili dojímavé slová?

Ivan Mihale

Medzi chlapcom a vranou vzniklo pekné priateľstvo. Vrana, kvôli susedom, musela ísť preč

Ivan Mihale

Strata biodiverzity sa odráža aj na vtáctve, ohrozená je sova plamienka

Ivan Mihale