Žena v rúšku/Igor Hraško

Zmenili sa pravidlá v nosení rúšok, ľudia výnimky často zneužívali

Úrad verejného zdravotníctva SR (ÚVZ) v piatok 28. augusta zmenil opatrenie k noseniu rúšok. Zmeny opatrenia ÚVZ SR k noseniu rúšok platia dva týždne od 2. septembra od 06:00 do 14. septembra do 18:00 hod. Informuje portál webnoviny.sk

Nosenie rúšok v interiéri je od 2. septembra opäť povinné aj pre ľudí s chronickými respiračnými ochoreniami. Na sociálnej sieti to uviedlo Ministerstvo vnútra SR (MV SR).

Podľa rezortu výnimku udelenú počas letných mesiacov ľudia často neoprávnene zneužívali. MV SR argumentuje aj tým, že výnimka bola udelená aj v dôsledku horúcich letných dní, ktoré v septembri nebývajú tak časté.

Odporúčanie žiakom na prvom stupni

Výnimky z nosenia rúšok po novom pribudnú u žiakov prvého stupňa základnej školy v interiéri školy v rámci výchovno-vzdelávacieho procesu a žiakov so stredným a ťažkým mentálnym alebo sluchovým postihnutím. Informoval o tom hlavný hygienik Slovenskej republiky Ján Mikas.

Zároveň sa vypúšťajú nasledovné výnimky z nosenia rúšok:

  • u pedagogických zamestnancov a odborných zamestnancov (napr. asistent učiteľa alebo špeciálny pedagóg) v rámci výchovno-vzdelávacieho procesu,
  • žiakov základnej a strednej školy v interiéri školy v rámci výchovno-vzdelávacieho procesu,
  • osôb s chronickými ochoreniami dýchacích ciest s dychovou nedostatočnosťou,
  • osôb s kožnými ochoreniami tváre, u ktorých by nosenie rúška mohlo viesť k zhoršeniu stavu.

Niektoré výnimky zostávajú

Od nosenia rúšok v interiéri sú od stredu 2. septembra oslobodené deti do troch rokov veku, deti v materských školách a jasliach, žiaci prvého stupňa základnej školy, žiaci so stredným a ťažkým mentálnym alebo sluchovým postihnutím a žiaci pri konaní prijímacích skúšok, komisionálnych skúšok, jazykových skúšok, skúšok odbornej spôsobilosti na výkon povolania a pri ukončovaní výchovy a vzdelávania. Rúško tiež nebude povinné pri konaní štátnych jazykových skúšok a pre osoby so závažnými poruchami autistického spektra.

Rúško nebude povinné ani pre vodičov verejnej dopravy, ktorí sú sami v uzavretej kabíne oddelenej od cestujúcich, osoby pri výkone športu, osoby na čas nevyhnutný pre výkon procesu fotografovania, nevesty a ženíchov pri svadbe, deti pristupujúce k prvému svätému prijímaniu, účinkujúcich pri výrobe programu alebo výkonných umelcov pri podávaní umeleckého výkonu, osoby vo wellness a umelých kúpaliskách a zamestnancov vykonávajúci prácu v spoločnom pracovnom priestore, ak sú od seba alebo iných osôb vzdialení minimálne dva metre alebo sú na pracovisku sami.

Výnimka platí aj pre účastníkov zotavovacích podujatí pre deti a mládež, vrátane personálu pri všetkých aktivitách v rámci lokality vyhradenej na konanie daného zotavovacieho podujatia, ako aj pri pobyte vo voľnej prírode.

Hygienici odporúčajú nosiť rúška všetkým

Rezort vnútra upozorňuje, že pre všetkých naďalej platí povinnosť nosiť rúška v obchodoch a obchodných domoch, verejnej doprave, nemocniciach, letiskách, železničných a autobusových staniciach, na úradoch, verejných inštitúciách, autoškolách či kostoloch.

Rúška musia nosiť aj vodiči taxislužieb či účastníci verejných podujatí a to ako v interiéri, tak aj v exteriéri. V reštauráciách a kaviarňach platí výnimka. Ľudia si budú môcť dať rúško dole na čas nevyhnutný na konzumáciu jedál alebo nápojov.

Rezort vnútra dodal, že hygienici odporúčajú nosiť rúška všetkým osobám, preto uvítajú, ak ho budú nosiť aj osoby, na ktoré sa vzťahujú výnimky.

 

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ

Matovičov ranný zážitok zo sprchy: Koho už toto zaujíma?!

Ivan Mihale

Ďalšia Matovičova trápna hra. Do Fondu vzájomnej pomoci neposiela nikto nič

Ivan Mihale

Poslanci zarábajú v roku 2021 mesačne vyše 5000 eur, platy sa líšia

Ivan Mihale