Foto: WIKIMEDIA

Zlodeji vykradli katedrálu vo Francúzsku pomocou improvizovaného baranidla. Z pamiatky UNESCO odniesli kalichy, monštrancie aj betlehem

Zlodeji v noci na pondelok vykradli katedrálu na juhozápade Francúzska, zapísanú na zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Aby sa do chránenej pamiatky dostali, rozbili dvere pomocou improvizovaného baranidla, napísala s odvolaním sa na tamojšie úrady AFP.

Podľa prvých záverov vyšetrovania neznámi páchatelia pripevnili k svojmu autu kmeň stromu, s ktorého pomocou rozrazili postranné dvere katedrály v mestečku Oloron-Sainte-Marie, zhruba 50 kilometrov od španielskych hraníc.

Obľúbený herec a moderátor Pavel Zedníček sa dožíva 70 rokov

V chráme ukradli okrem iného betlehem a cenné liturgické predmety, vrátane kalichov či monštrancií, z ktorých niektoré boli vyvedené v zlate. Cennosti boli uložené v kaplnke a oddelené mrežami, ktoré zlodeji prerezali, uviedol Laurent Paris z mestského úradu. Oddelenie pamiatkovej starostlivosti musí presnú hodnotu ukradnutých vecí ešte vyčísliť. „Škoda je značná, okrem finančnej hodnoty prišli obyvatelia i o kus svojej histórie a dedičstvo,“ vysvetlil Paris.

Katedrála z 12. storočia, ktorá je pútnickým miestom vo francúzskej časti svätojakubskej cesty, je na zozname UNESCO zapísaná od roku 1998. Počas storočí prežila dva požiare aj vyčíňanie za náboženských vojen medzi katolíkmi a hugenotmi, kedy bola vyplienená a spustošená. Až do začiatku 19. storočia tu sídlil biskupský úrad.

Vitrína v katedrále s cennými liturgickými predmetmi:

 

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ

Smútočné parte Libušky Šafránkovej (†68): SILNÉ SLOVÁ na poslednú cestu!

Ivan Mihale

Božidara Turzonovová spomína na Libušku Šafránkovú: Bola pomazanou

Ivan Mihale

Ľudovít Štúr a dobové liečebné metódy

Ivan Mihale