Rakytník/Igor Hraško

Zimné zásoby vitamínov

Máte doma zamrazené, usušené, či inak uskladnené zásoby vitamínov? Keďže príroda v zime odpočíva, aj naši predkovia si robili „zásoby“ na zimu. A nie len bežnej zeleniny a ovocia, ale aj drobného ovocia plného vitamínov. dnes sa opäť dostávajú do popredia takéto vitamínové „bomby“, nakoľko práve v takýchto sychravých a málo mrazivých dňoch sú najviac rozšírené respiračné ochorenia a lekári radia prijímať viac vitamínov.

V niektorých druhoch ovocia ich ne naozaj dostatok a preto ho stačí zjesť len relatívne málo. Ku takémuto ovociu patrí ak Rakytník rešetliakovitý, inde sa spomína ako rešetliakový. V každom prípade ide o ten istý krík. Rakytník je výnimočná rastlina. jej bobule majú vysoký obsah 10-tich vitamínov, 15 stropových prvkov, olejov a ďalších bioaktívnych látok. Už jeden kus oranžovej bobuľky obsahuje dennú dávku vitamínu C.

Z rakytníka sa dá využiť úplne celá rastlina, teda okrem plodov a listov aj výhonky, kôra a koreň. Dá sa z neho pripraviť čaj zo  sušených plodov, alebo listov, sirup, džem, kompót, ale aj olej zo semienok. Zamrazené bobuľky sú tiež výborné, lebo sú k dispozícii takpovediac stále. Vždy v dopoludňajších hodinách, keď už máte raňajky dávno strávené, je dobré si dať jednu-dve bobuľky rakytníka. Píše sa, že má antioxidačné, antiseptické a detoxikačné účinky, Je výbornou prevenciou proti kardiovaskulárnych ochoreniam a rakovine. Je tiež skvelý na nervový systém a funkciu pečene. Vláknina prispieva k lepšej funkcii tráviaceho systému. Pomáha pri sústredení a zlepšuje pamäť. Prečisťuje obličky a podporuje celé močové ústrojenstvo. Znižuje cholesterol a ako už bolo spomínané pri vysokom obsahu vitamínu C, odháňa od nás chrípku, angínu i vírusy.

Je to skrátka rastlina budúcnosti, takže tí, čo ju ešte nemajú vo svojej záhradke, ani neváhajte a tí, čo žijú v panelákoch, zožeňte si aspoň kvalitné rakytníkové produkty.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ

ŠKANDÁL NA OBZORE?! Slováci si kúpili 120 ton kureniec neznámeho pôvodu

Ivan Mihale

Ministra práce Krajniaka nezaujímajú vaše problémy. On sa stará o profilovú fotku na Facebooku!

Gabriel Matta

CHYSTÁTE SA NA DOVOLENKU? Rezort zahraničia mudruje a vydal odporúčania. Najradšej by asi boli, keby sme sedeli doma na zadku!

Ivan Mihale