Zemiaky/Igor Hraško

Zemiaky sú zdravá univerzálna potravina

Zemiaky sú chutná a zároveň výživovo veľmi hodnotná potravina. Pod jeho šupkou sa skrýva biela alebo žltá dužina dodávajúca nášmu organizmu množstvo potrebných biologických látok. V našej strave majú zvláštne postavenie, keďže sa v nich kombinujú vlastnosti zeleniny a škrobových potravín. Nie je teda prekvapujúce, že do odporúčaných 5 porcií ovocia a zeleniny na deň sa môžu zarátať aj zemiaky. Uvádza portál zelenyjezko.sk

Hovorí sa, že: „zemiaky sú tým najlepším potravinovým koncentrátom na svete“. Navyše je to veľmi lacný zdroj energie, a pritom s vysokým obsahom nutrične hodnotných látok. Zemiaky majú nízky obsah tuku a zároveň vysoký podiel vody, vďaka čomu sa radia medzi potraviny s nízkou energetickou hodnotou. Pre tieto vlastnosti by nemali chýbať v jedálničku ľudí, ktorí potrebujú zhodiť prebytočné kilogramy.

Čo všetko obsahujú zemiaky
Majú v sebe skoro 80% vody a sú bohaté na výživné škroby. Obsahujú množstvo mikronutrientov, ako vitamíny A, zo skupiny B sú to B1, B2 a B6 a dokonca majú štyrikrát viac vitamínu C než jablká alebo hrušky. Zemiaky sú jedinečným a mimoriadne bohatým zdrojom minerálov a stopových prvkov, zastúpené sú draslík, sodík, vápnik, horčík, fluór, zinok, železo, fosfor, meď, chróm a ďalšie. Obsahujú aj špeciálnu kyselinu fenolovú, ktorá pôsobí proti škodlivým baktériám a vírusom.

Bielkoviny obsiahnuté v zemiakoch patria medzi najhodnotnejšie proteíny rastlinného pôvodu. Na jednej strane obsahujú týchto bielkovín málo, zato však majú priaznivé aminokyselinové zloženie, čo u rastlín nebýva zvykom. Zo zemiakov vieme vyťažiť slušnú dávku aminokyseliny lyzín, hrajúca dôležitú úlohu pri vstrebávaní vápnika, budovaní svalov a zotavovaní sa po úrazoch či chirurgických zákrokoch.

Svojim zložením zemiaky pôsobia na tieto oblasti nášho organizmu:

  • Zemiaky na trávenie
  • Zemiaky znižujú zápal
  • Zemiaky podporujú mentálnu sviežosť
  • Zemiakmi proti vysokému tlaku
  • Zemiaky posilňujú srdce
  • Zemiakmi na obličkové kamene
  • Zemiakmi proti rakovine
  • Zemiaky na spánok

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ

Vakcína je sloboda!? Nie, nie je. Neuveriteľný príbeh Dagmar a jej matky vás o tom presvedčí

Ivan Mihale

Bukovský opäť šokuje a ide mu to veľmi dobre: Čo nastane v tele po prekonaní COVID-19? Je potrebné očkovanie?

Ivan Mihale

Zastal si syna! Harabin vyškolil novinára: “Na rozdiel od vás sa neposral, a nesedí v robote v rúšku, keďže neexistuje žiadna ústavne-právna povinnosť nosiť rúško…”

Ivan Mihale