Školáci/Igor Hraško

Združenie miest a obcí očakáva problémy s výdajmi obedov na školách či karanténnymi miestnosťami

Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS) očakáva na začiatku školského roka problémy s výdajmi obedov či fungovaním karanténnych miestností. Na stredajšej tlačovej konferencii to uviedol predseda ZMOS-u Branislav Tréger. Pri výdaji obedov bude podľa neho problémové dodržiavanie všetkých hygienických opatrení. Píše portál webnoviny.sk

„Ak sa príde napríklad najesť 20 detí, bude im vydaný obed. Následne bude treba dezinfikovať celú jedáleň a potom sa príde najesť ďalších 20 detí, po ktorých bude treba znovu dezinfikovať celú jedáleň. Obávame sa, že už len samotný výdaj obedov môže narušiť vyučovací proces,“ povedal Tréger.

Dilema s nosením rúšok v škole

Problémové bude podľa neho aj fungovanie karanténnych miestností. Ak si napríklad vyučujúci všimne dieťa s príznakmi koronavírusu, to bude musieť byť odvedené do karanténnej miestnosti. Podľa Trégera tak človek, ktorý sa bude dieťaťu venovať v karanténnej miestnosti, bude škole chýbať na inom mieste.

Aké opatrenia majú školy dodržiavať v súvislosti s pandémiou upravuje manuál ministerstva škola. Ten odporúča žiakom druhého stupňa počas prvých dvoch týždňov školského roka nosiť v triedach rúška. Manuál sa však bije s odporúčaním hlavného hygienika, podľa ktorého by mal byť vyučovací proces u všetkých žiakov bez rúšok.

„Uvítali by sme preto jednoznačné zosúladenie odporúčaní pre žiakov hlavne formou nariadenia. Stretávame sa totiž aj s prístupom rodičov, ktorí odporúčania z manuálu odmietajú, pretože ich dodržiavanie nie je povinné,“ povedal Zdenko Krajčír, riaditeľ sekcie rezortných činností ZMOS-u.

Zvýšené výdavky škôl

Podľa Združenia miest a obcí Slovenska by mal štát prehodnotiť aj financovanie škôl. Prevádzkový normatív na žiaka sa totiž od roku 2005 nezvýšil ani o infláciu.

Finančná suma, ktorú dostáva škola od štátu na jedného žiaka sa síce zmenila, ale podľa ZMOS-u si za poskytnuté peniaze v roku 2020 môže dovoliť to isté, čo si mohla dovoliť v roku 2005.

V súčasnej pandemickej situácii ZMOS očakáva zvýšené výdavky škôl. Od príslušných ministerstiev preto budú žiadať finančné krytie mimoriadnych výdavkov spojených s koronavírusom.

 

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ

Belousovová: Matovičovo riešenie je skutočne na kazajku a priamu cestu do blázinca, kam určite patrí

Ivan M

Tínedžeri dostávajú pozvánky na očkovanie takmer okamžite. Systém si možno myslí, že majú viac ako sto rokov

Ivan Mihale

Pribudlo trináste znamenie v zverokruhu a je Matovičove- UBLÍŽENEC

Ivan Mihale