Igor Matovič / Fotokoláž SZD (via TASR)

Za zlú pandemickú situáciu môže R. Sulík, odvolávať ho však nebudem, vyhlásil Matovič

Za aktuálnu zlú pandemickú situáciu na Slovensku nesie zodpovednosť vicepremiér a minister hospodárstva Richard Sulík (SaS) a jeho ministerstvo.

V relácii Sobotné dialógy na RTVS to vyhlásil premiér Igor Matovič (OĽANO). Sulíkovi vyčíta, že sa sedem týždňov len vyhováral a nezabezpečil včasné dodanie antigénnych testov, i to, že si nedávno užíval dovolenku v Dubaji, kým zdravotníci kolabovali a zomierali. Ministra však odvolať nechce, ako tvrdí, nemieni mu dať totiž zámienku na povalenie vlády.

Matovič priznal, že nebolo pekné označiť Sulíka v decembri 2020 v diskusnej relácii na Rádiu Expres za idiota. „Nepatrilo sa to, ale povedal som to, lebo som vedel, aké dôsledky bude mať jeho konanie,“ skonštatoval premiér. Tým, že Sulík nenakúpil včas testy, sa podľa Matoviča nedokázalo zabrániť „peklu“, ktoré momentálne v krajine zažívame. „Na základe tohto zlyhania u mňa absolútne stratil dôveru,“ poznamenal predseda vlády s tým, že vicepremiérovi chce zobrať kompetenciu nakupovať testy.

Škandalózne odhalenie neschopnosti politikov. Títo rozhodujú o našich životoch

Všetky aktuálne dôsledky sú podľa premiéra na pleciach ministerstva hospodárstva. Kriticky vníma aj to, že Sulík bol počas sviatkov na dovolenke v Dubaji. Odvolať ho z postu ministra hospodárstva však neplánuje. Tvrdí, že by tým zo Sulíka urobil len martýra a dal mu zámienku, aby položil vládu. Matovič sa odvoláva aj na sprostredkovaný odkaz, ktorý dostal. „Ten znel, že ak budem na to tlačiť, do pár mesiacov rozbije túto koalíciu,“ skonštatoval premiér.

Koaličná SaS podľa jeho slov od začiatku spochybňuje väčšinu opatrení, s ktorými prišiel vládny kabinet. Myslí si, že to podkopáva dôveru vo vládu, keď jej v nej partner, ktorý nehrá tímovo, úmyselne strieľa vlastné góly a podráža vlastným kolegom nohy. „Mnohí ľudia nedôverujú opatreniam, pretože vlastní kolegovia z koalície to spochybňujú,“ uviedol Matovič.

„Mám v paži“, ako politický princíp práce podpredsedu vlády Holého

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ

Francúzski odborníci bijú na poplach: Je potrebné zastaviť všetky očkovania proti korone!

Gabriel Matta

Renovácia legendárnej Slovenskej strely finišuje. Určite očarí

Ivan Mihale

Putin odmietol Bidenovu ponuku. Osobne sa vodcovia v blízkej budúcnosti nestretnú

Ivan Mihale