Spravodlivosť/Igor Hraško

Za otvorenú justíciu: Je najvyšší čas na sebareflexiu sudcov a prijatie spoluzodpovednosti

Je najvyšší čas na sebareflexiu sudcov a na prijatie spoluzodpovednosti za žalostný stav dôvery v justíciu. V tlačovej správe v súvislosti s akciou Plevel o tom informovala sudcovská iniciatíva Za otvorenú justíciu (ZOJ). Píše portál webnoviny.sk

„Je najvyšší čas na uvedomenie si, že nejde len o kauzy stíhaných sudcov, ale o dobré meno a česť každého sudcu, aktívneho aj bývalého,“ napísali v stanovisku hovorcovia ZOJ Katarína Javorčíková a Dušan Čimo.

Obvinenie z prijímania úplatku

Podľa iniciatívy je kľúčové, aby v čase konfrontácie justície s korupčnými škandálmi bolo počuť hlas slušných sudcov, a aby spoločnosť uverila, že chcú očistu svojich radov a sú jej schopní.

 „Najväčšia stavovská organizácia sudcov Združenie sudcov Slovenska (ZSS) kedysi bola nositeľom justičných reforiem a veľmi citlivo reagovala na všetko, čo bolo v rozpore s poslaním a cieľmi súdnej moci v právnom štáte,“ dodali a pripomenuli, že ZSS vylúčilo dnes trestne stíhaného sudcu Pavla P. zo svojich radov na základe podozrenia z účasti na korupčnej afére na súde v Ostrave, za ktorú bol odsúdený ďalší, dnes už bývalý žilinský sudca Pavol Dlhopolček.

Národná kriminálna agentúra v pondelok 14. septembra zadržala emeritného sudcu Krajského súdu Žilina Pavla P. a mala ho obviniť z prijímania úplatku.

Tri domové prehliadky

„Konečné hlasovanie o vylúčení Pavla P. zo ZSS bolo veľmi tesné, pretože v justícii aj vo vnútri ZSS prebiehal zápas dvoch hodnotovo diametrálne odlišných justičných prúdov, ale v tom čase mali ešte proreformné sily v ZSS väčšinu,“ uzavreli v stanovisku Javorčíková a Čimo.

Národná kriminálna agentúra v pondelok 14. septembra počas akcie Plevel sudcu Okresného súdu Žilina, ktorý má pozastavený výkon funkcie sudcu Daniela B. a emeritného sudcu Krajského súdu Žilina Pavla P. Vyšetrovateľ ich mal obviniť z prijímania úplatku.

Polícia spravila v rámci prípadu tri domové prehliadky a obvinila 11 osôb. Špecializovaný trestný súd zároveň rozhodol, že štyri osoby zadržané v súvislosti s akciou Plevel budú stíhané väzobne, pretože je u nich obava z možného ovplyvňovania svedkov.

Ústavný súd SR dal v utorok 15. septembra súhlas na vzatie do väzby sudcu Daniela B.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ

Prečítajte si, čo odporúča konzílium odborníkov aby sme ku nám nedovliekli nejaký „delta variant“

Ivan Mihale

Prezidentka hovorila aj o zlej kombinácii a ako žijú rodiny na Slovensku. Trafila do čierneho?

Ivan Mihale

Od desiatich k piatim! Je nehorázne, čo pre nás chystá vláda!

Ivan Mihale