Žehnanie vína 2019_01/Igor Hraško

XIV. Svätoštefanské žehnanie vína vo Vajnoroch

Už po štrnásty raz sa vo vínnej pivnici poľnohospodárskeho družstva Vajnory stretli priaznivci mladého vína, aby mu spoločne vzdali hold, poďakovali za úrodu a požehnali nielen víno, ale aj celé priestory vínnej pivnice a všetky technologické zariadenia, aby aj naďalej produkovali výborné vajnorské víno.

Žehnanie vína 2019_02/Igor Hraško

Vajnorskému vínu tohto roku požehnal brat Silvester, Poliak, OFM. Prítomným sa prihovoril aj predseda družstva Branislav Brúder, ktorý sa poďakoval zamestnancom i brigádnikom za výborne odvedenú prácu počas celého vinárskeho roka. Po prednesení modlitieb Brat Silvester pokropil sudy s vínom aj účastníkov žehnania a svätenou vodou a kadidlom posvätili aj zvyšné časti vínnej pivnice. Po ich návrate z pivničných priestorov sa už ochutnávalo. Tento rok boli k degustácii odrody: Pesecká leánka (Feteasca regala), Sauvignon, Tramín červený, chýrny vajnorský Iršai Oliver a Šyrák rosé.

Žehnanie vína 2019_03/Igor Hraško

Vajnorské vína za posledné roky pravidelne získavajú najvyššie ocenenia na vinárskych súťažiach, či sú to biele, červené, ale aj úžasné ružové vína. Špecifikom Vajnorského družstva je ružové víno s názvom Šyrák. Áno, Šyrák s ypsilonom, nie je to gramatická chyba. Toto víno sa totiž vyrába z odrody Syrah (po francúzsky), alebo Shiraz (po austrálsky). Táto odroda nie je na Slovensku uznaná, nakoľko pestovateľov väčšej výmery vieme spočítať na prstoch jednej ruky. Preto, aby názov evokoval túto výbornú a svetoznámu odrodu, dostala taký názov. Z tejto odrody vajnorské družstvo vyrába ešte dve exkluzívne červené vína pomenované po dvoch generáloch pôsobiacich vo Vajnoroch za prvej vojny – Generál Piccione a Generál Pellé. Tieto vína sa však nikdy dlho v pivnici „neohriali“, nakoľko fajšmekri ich rýchlo rozchytajú a uložia do svojich domácich vinoték. Takže na zdravie aj vám ostatným.

Žehnanie vína 2019_04/Igor Hraško

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ

Ľudovít Štúr a dobové liečebné metódy

Ivan Mihale

Národné tenisové centrum patrilo hitom Karola Duchoňa

Ivan Mihale

Rekonštrukcia Spišského hradu si vyžiada viac ako 4,8 milióna eur

Ivan Mihale