Ilustračné foto Prírodné jazero/Igor Hraško

Vznik záchranných zborov na vodných plochách rezort vnútra nepodporí

Ako potvrdil hovorca Slovenského vodohospodárskeho podniku Marián Bocák, v minulosti vodná záchranná služba existovala. Uvádza portál teraz.sk

Vznik dobrovoľných vodných záchranných zborov, ktoré by na vodných nádržiach slúžiacich i na rekreačné účely dohliadali na bezpečnosť rekreantov, ministerstvo vnútra zatiaľ nepodporí. Pre TASR to potvrdil vedúci oddelenia vzťahov s médiami z kancelárie ministra vnútra Petar Lazarov v reakcii na iniciatívu starostov obcí z okolia vodnej nádrže Domaša.

Zriadiť dobrovoľný vodný záchranný zbor navrhol v liste adresovanom ministrovi vnútra v mene starostov z obcí v okolí vodnej nádrže Domaša, ale i ďalších združených do neformálneho zoskupenia Slovenské moria starosta obce Kvakovce v okrese Vranov nad Topľou Radovan Kapraľ. „V zimných strediskách funguje Horská záchranná služba, ale letné strediská pri vodných nádržiach, ako sú Veľká Domaša, Zemplínska šírava, Oravská priehrada a Liptovská Mara takýto ucelený záchranný systém nemajú,“ uviedol s tým, že takýto stav je „dlhodobo neudržateľný“. Prezentoval preto myšlienku, aby ministerstvo vnútra podporilo vznik vodných záchranárov podobne, ako je to v prípade dobrovoľných hasičov. Malo by ísť o pomoc finančnú a tiež materiálne zabezpečenie. „Obce, ktoré by dostali dotáciu na vybudovanie zázemia pre záchranný systém a boli im poskytnuté záchranné pomôcky, by sa zaviazali, že počas letnej turistickej sezóny budú prevádzkovať dobrovoľný vodný záchranný zbor,“ predstavil riešenie.

„V súčasnosti nie je možné vyhovieť požiadavkám v takom rozsahu aj s ohľadom na personálne, technické a finančné kapacity rezortu vnútra,“ reagoval na návrh Lazarov.

Ako pre TASR potvrdil hovorca Slovenského vodohospodárskeho podniku Marián Bocák, v minulosti vodná záchranná služba existovala. „Tieto zbory fungovali tam, kde bola samosprávami zriadená pláž, o ktorú sa samosprávy aj starali,“ uviedol.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ

Medveď pravdepodobne prvýkrát na Slovensku zabil človeka

Ivan Mihale

ŠKANDÁL NA OBZORE?! Slováci si kúpili 120 ton kureniec neznámeho pôvodu

Ivan Mihale

Ministra práce Krajniaka nezaujímajú vaše problémy. On sa stará o profilovú fotku na Facebooku!

Gabriel Matta