SITA

Vzácny Badínsky prales opäť sprístupnia, ale návštevníci by sa mali pripraviť na zásadnú zmenu

Vzácne chránené územie Badínskeho pralesa v katastri obce Badín v okrese Banská Bystrica na jeden deň v sobotu 12. októbra sprístupnia verejnosti.

Záujem nadobudol neúnosné rozmery

Ako agentúru SITA informovala Miriam Turayová zo správy Chránenej krajinnej oblasti (CHKO) Poľana, tohtoročný 5. Deň otvorených dverí (DOD) však prináša zásadnú zmenu pri jeho organizácii.

Vstup umožnia iba na základe registrácie na obecnom úrade v Badíne, pričom kapacita dvoch vstupov o 9:00 a 11:00 je spolu 80 osôb. Dôvodom je podľa organizátorov veľký záujem v minulých rokoch, ktorý nadobudol neúnosné rozmery.

Rekordné úlovky! Cez 300 hríbov za 2 hodiny

„Veríme, že nadšenci turistiky a ozajstní milovníci prírody dokážu oceniť mimoriadnu vzácnosť chráneného územia, pochopia dôvody jeho ochrany a s porozumením príjmu rozhodnutie o obmedzení kapacity vstupu do Badínskeho pralesa. Vďaka tomu bude možné uskutočniť DOD aj v budúcich rokoch,“ uviedli organizátori podujatia v tlačovej správe.

Prísna rezervácia

O jedinečnom prírodnom poklade, ktorý je nevyhnutné ako mimoriadnu pamiatku zvlášť chrániť, sa vedelo už začiatkom 20. storočia, keď v roku 1913 uhorské ministerstvo pôdohospodárstva v Budapešti vyhlásilo Badínsky prales za prísnu rezerváciu s výmerou 20,51 hektára.

Dodnes je toto unikátne miesto chránené zákonom a nesie označenie národná prírodná rezervácia. Jeho vlastná výmera 30,03 hektára je rozšírená o ochranné pásmo s výmerou 123,4 hektára, čo predstavuje spolu 154 hektárov chráneného územia. Badínsky prales sa pýši aj označením územie európskeho významu, čím sa radí medzi významné svetové lokality.

Túlavé psy našli novorodenca v igelitovej taške! Ich reakcia vás dostane (VIDEO)

Predmetom ochrany sú zachovalé komplexy klimaxových lesných spoločenstiev bukových lesov v montánnom stupni s prirodzeným druhovým zložením a typickou štruktúrou.

Piaty stupeň ochrany

Pre fungovanie klimaxových štádií ekosystémov je veľmi dôležité, aby sa v maximálne možnej miere eliminovalo, alebo aspoň redukovalo prenikanie rôznych negatívnych, predovšetkým antropických vplyvov z okolia do vlastného chráneného územia.

Platí tu piaty, najprísnejší stupeň ochrany, čo podľa zákona o ochrane prírody a krajiny znamená absolútne vylúčenie hospodárskej činnosti a obmedzenia pre vstup do územia. Pohyb je možný iba po vyznačených turistických chodníkoch a platí tu zákaz zberu rastlín vrátane ich plodov a rušenia pokoja v záujme prítomných živočíchov.

V dedine sa po ukrižovaní údajne objavil Ježiš!

S myšlienkou poodhaliť tajomstvá pralesa občanom žijúcim v jeho tesnej blízkosti prišla obec Badín a v spolupráci s CHKO Poľana a štátnym podnikom LESY SR odštepný závod Slovenská Ľupča pripravili podujatie Deň otvorených dverí Badínskeho pralesa.

SITA
SITA

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ

V Košiciach spustili službu podpory nabíjania mobilných zariadení

Igor Hraško/TASR

Cestoviny ako kľúč k šťastnému životu?

Igor Hraško

Ako pestovať medovku lekársku?

Igor Hraško

Pridaj komentár