Žena v rúšku/Igor Hraško

Výskumník vyskúšal, či môžu rúška na tvári dusiť pri dýchaní. Výsledok vás možno prekvapí

Niektorí ľudia obhajujú nenosenie rúška tvrdením, že sa im v ňom ťažko dýcha, že lapajú po dychu. Výskumník Samuel Kováčik, zakladateľ projektu Vedátor, sa teda rozhodol overiť, či pri nosení rúška telu naozaj môže chýbať životodarný kyslík. Píše portál webnoviny.sk

Na tvár si nasadil rúško a pomocou oximetra sledoval nasýtenie krvi kyslíkom.

Oximeter nezachytil nič zvláštne

„Hemoglobín má iné absorpčné vlastnosti pre červené a infračervené svetlo v závislosti od toho, či v ňom je kyslík alebo nie. Oximeter vyšle do prstu dva záblesky, červený a infračervený. Na opačnej strane zmeria, koľko z nich preniklo a z ich pomeru určí nasýtenosť kyslíkom. Možno máte na športových či chytrých hodinkách zelené svetlo, ide o podobný princíp, len sa meria odraz svetla,“ vysvetlil vedec.

A čo zistil? Napriek nasadenému rúšku prístroj nezachytil žiadne významné zmeny. Naopak, oximeter ukazoval hladinu saturácie, ktorá sa blížila maximálnej hodnote.

Strach a nevedomosť

Podľa Samuela Kováčika teda tvrdenia ľudí o dusení sa v rúšku pred vedou neobstoja.

Vysvetlením ich stavu by mohol byť napríklad panický záchvat alebo pseudopresvedčenie, že teplý a vlhký vzduch pod rúškom je koncentrovaný oxid uhličitý.

„Bojím sa predstavy, že sa dusím, a tak začnem zrýchlene dýchať. Druhá možnosť je, že si oxid uhličitý nesprávne asociujú s teplým a vlhkým vzduchom, ktorý vydychujú. Ďalšia možnosť je, že je to zámienka na nenosenie rúška, ktoré považujú za nepohodlné,“ objasňuje.

Pochybovačom preto odporúča, aby si kúpili vlastný oximeter a experiment vyskúšali sami na sebe.

 

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ

Matovičov ranný zážitok zo sprchy: Koho už toto zaujíma?!

Ivan Mihale

Ďalšia Matovičova trápna hra. Do Fondu vzájomnej pomoci neposiela nikto nič

Ivan Mihale

Poslanci zarábajú v roku 2021 mesačne vyše 5000 eur, platy sa líšia

Ivan Mihale