Foto: Shutterstock

Vybehnite do lesa a v rámci jarnej prechádzky si natrhajte rastlinku, ktorý váš organizmus nadopuje vitamínmi. Medvedí cesnak

Medvedí cesnak rastie od konca marca do mája a jeho názov nie je vôbec náhodný. V dávnych dobách ľudia spozorovali, že po zimnom spánku sa medvede pásli na cesnakových porastoch a dopĺňali stratenú energiu. Listy tohto zeleného zázraku sú veľmi účinné. Zbierajte predovšetkým mladé listy, ktoré sú dlhé asi ako prst.

Zbierajte listy

Hoci sa jeho chuť výrazne podobá cesnaku kuchynskému, je oveľa lepšie stráviteľný. Ak ste sa s príchodom jari rozhodli telo detoxikovať, medvedí cesnak je skvelou voľbou. Najvhodnejšia je samozrejme konzumácia, keď nie je dlho tepelne upravovaný. Pri zbere sa zamerajte na listy, hoci je cibuľka rovnako jedlá, nechutí až tak dobre. Týmto spôsobom zabezpečíte, že vyrastie aj o rok.

Účinky

Medvedí cesnak je výborný na posilnenie imunity práve v jarnom období, kedy je organizmus oveľa viac náchylný na choroby. Používa sa pri ochorení horných dýchacích ciest, astme či zápale priedušiek. Ak vás trápia časté bolesti hlavy či dokonca nepríjemné migrény, pomôže i tu. Opomenúť netreba ani problémy s vysokým krvným tlakom, kŕčovými žilami, žalúdočné problémy a liečiť pomáha dokonca aj hlísty. Zlepšuje a hojí poranenia kože, upokojuje nervový systém, zlepšuje kvalitu spánku,  zlepšuje funkciu mozgu a pamäti. A to vôbec nie je málo!

Štátna ochrana prírody: „Vyzývame ľudí, aby sa nepribližovali k mláďatám medveďa hnedého“

Nesušte ho

Najväčšiu silu má ihneď po odtrhnutí, preto ho spotrebujte hneď. Neskonzumované listy sa neodporúča sušiť, touto metódou uskladňovania stráca všetky liečivé látky. V uzatvárateľnej nádobe vydrží v chladničke tri dni, po uplynutí tejto doby ho môžete zamraziť. Najideálnejším riešením je zamyslieť sa nad jeho využitím v kuchyni vopred. Pripraviť si môžete chutnú polievku, nátierku a pesto plné vitamínov.

Antibiotikum z prírody

Ešte stále váhate, či je medvedí cesnak tým pravým pre vaše zdravie? Možno vás presvedčí fakt, že okrem vitamínov skupiny B a C, provitamínu A, alicínu a flavanoidov sa právom označuje za prírodné antibiotikum. Pre vaše zdravie nemôžete urobiť nič lepšie, ako si dosýta užiť to, čo jarná príroda plným priehrštím ponúka.

Kopec Mních v Podpoľaní. Turistika vhodná aj pre deti

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ

Vakcína je sloboda!? Nie, nie je. Neuveriteľný príbeh Dagmar a jej matky vás o tom presvedčí

Ivan Mihale

Bukovský opäť šokuje a ide mu to veľmi dobre: Čo nastane v tele po prekonaní COVID-19? Je potrebné očkovanie?

Ivan Mihale

Zastal si syna! Harabin vyškolil novinára: “Na rozdiel od vás sa neposral, a nesedí v robote v rúšku, keďže neexistuje žiadna ústavne-právna povinnosť nosiť rúško…”

Ivan Mihale