Foto: video novinky.cz

VIDEO: Ryba s ľudskou „tvárou“ ohromila turistov

Skupinku turistov pri meste Kchun-ming na juhozápade Číny zaujala zaujímavo sfarbená ryba, ktorá si to zamierila k brehu. Tí, ktorí ju spozorovali, ohromilo sfarbenie nápadne pripomínajúce ľudskú tvár.

Video zhotovené v utorok 5. novembra sa okamžite stalo hitom sociálnych sietí. Na záberoch je obyčajný kapor, jeho sfarbenie však nápadne pripomína ľudskú tvár. „Pozrite, z ryby sa stala víla, má ľudskú tvár,“ uviedla s nadsádzkou autorka videa.

Na Cyklomoste slobody sa opäť symbolicky uzatvoria hranice

Prisudzovanie ľudských vlastností, správanie či podoby neživým objektom, rastlinám alebo zvieratám sa nazýva Antropomorfizmus. Vďaka nemu môžeme vidieť ľudskú tváre v tvare mrakov, postavy v podivne tvarovanom kmeni či trebárs práve tvár na hlave kapra.

V prípade správania často prisudzujeme zvieratám nevedomky ľudské vlastnosti, ktoré však s naozajstným správaním zvierat nemajú čo do činenia.

V kríkoch polícia našla deväť mŕtvych šteňat

Sklony k antropomorfizmu sprevádzajú človeka celú jeho históriu a zrejme sprevádzať aj naďalej budú. Prečo tomu tak je, nebolo definitívne potvrdené. Väčšina vedeckých štúdií však predpokladá, že sa jedná o „vedľajší efekt“ nášho vnímania okolitého sveta.

Náš mozog je vybavený kognitívnymi mechanizmami tak, aby dokázal spracovať prejavy sociálneho správania ostatných a dokázal rýchlo čítať výrazy tváre či reč tela. Ak objekt či zviera vykazuje podobné znaky ako človek, máme tendencie mu ľudské vlastnosti, či podobu priradiť.

Pozrite si video na novinky.cz.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ

Mamičkám v materskom mlieku chýba DHA omega 3 mastná kyselina!

Igor Hraško

Niektorí ešte nie sú dostatočne uvedomelí

Igor Hraško

Hľadáte prírodné antibiotiká? Siahnite po propolise!

Igor Hraško

Pridaj komentár