FOTO TASR - Radovan Stoklasa

Vedeli ste? Pýchou obce Chocholná – Velčice je množstvo kvalitnej pitnej i minerálnej vody

 Unikátom obce Chocholná Velčice na úpätí Bielych Karpát je veľké množstvo vody a minerálnych prameňov. Malebnú dolinu, v ktorej obec leží, preto nie náhodou prezývajú aj dolinou vody. 

Podľa starostu obce Ľubomíra Škriečku je v doline niekoľko prameňov. „Sme taká jedna obrovská misa, do ktorej steká dažďová voda a zostáva v doline. Pravdepodobne v tom veľkú úlohu zohráva podložie, voda tu zostáva akoby v obrovskej špongii. Niekde vyviera spod kopca, inde sú močiarovité lokality. Máme vodný zdroj kvalitnej čistej vody. Vždy sme mali vody dosť a zásobujeme ňou nielen našu obec, ale aj susednú Kostolnú – Záriečie a časť Drietomy,“ priblížil Škriečka.

Okrem pitnej vody je obec známa aj množstvom minerálnych prameňov – kyseliek, ktoré podľa starostu vznikajú tým, že voda preteká cez horniny, kde sa obohatí o oxid uhličitý a získava „rezkosť“ a aj chuť. Verejnosti najznámejší je mimoriadne výdatný Chocholiansky prameň pri hlavnej ceste, smerom do Drietomy a Českej republiky, kde sa zastavuje množstvo ľudí a motoristi vrátane kamionistov si jej odnášajú celé prepravky. Paradoxom je, že hoci má prameň názov podľa Chocholnej, leží v katastri obce Kostolná – Záriečie.

„Podobný prameň je vo Velčiciach, o ten sa staráme my, vybudovali sme pri ňom prístrešky, osvetlenie. Je však menej výdatný. Je to taký náš prameň, veľmi ho nepropagujeme, aby sme si ho udržali pre seba. Známe sú však ďalšie kyselky v doline pod Tlstou horou. Ich výdatnosť je rôzna a počas roka kolíše. Raz je výdatnejší jeden, inokedy druhý prameň,“ doplnil starosta.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ

Vakcína je sloboda!? Nie, nie je. Neuveriteľný príbeh Dagmar a jej matky vás o tom presvedčí

Ivan Mihale

Bukovský opäť šokuje a ide mu to veľmi dobre: Čo nastane v tele po prekonaní COVID-19? Je potrebné očkovanie?

Ivan Mihale

Zastal si syna! Harabin vyškolil novinára: “Na rozdiel od vás sa neposral, a nesedí v robote v rúšku, keďže neexistuje žiadna ústavne-právna povinnosť nosiť rúško…”

Ivan Mihale