Sunava50
Šuňava 50-te roky

Vedeli by ste na Slovensku nájsť stredoeurópsku rozvodnicu dvoch morí?

Obec Šuňava v Popradskom okrese  leží v podtatranskom regióne a azda jej najväčšou zaujímavosťou je, že sa tu nachádza stredoeurópska rozvodnica dvoch morí, Čierneho a Baltského mora.

„Aj preto máme v obci pri kostole sv. Mikuláša Park dvoch morí, je tu obelisk, ktorý znázorňuje strechu dvoch morí. Tu na kostol sv. Mikuláša, keď spadne kvapka vody a rozdelí sa, tak sa už nikdy nedá dohromady. Je to preto, že jedna časť stečie do Šuňavského potoka na západ do Čierneho Váhu, Dunaja a do Čierneho mora a druhá časť smerom na východ do Lopušnej doliny, rieky Poprad a potom do Baltského mora,“ vysvetlil pre TASR starosta obce Stanislav Kubaský.

Prvá písomná zmienka o Šuňave pochádza z roku 1298, pôvodne to boli dve obce, Nižná a Vyšná Šuňava, v roku 1974 sa zlúčili do jednej. Naďalej však občania jednej dediny fungujú v dvoch katastrálnych územiach a v dvoch miestnych častiach. V súčasnosti tam žije takmer 1950 obyvateľov, ich počet počas rokov mierne rastie. Vďaka tomu, že dedina sa nenachádza pri hlavných cestných ťahoch, podarilo sa v jej okolí zachovať kus panenskej prírody, ktorá je stále častejšie navštevovaná turistami i vášnivými hubármi.

„Naša obec je známa čistou a krásnou prírodou, nachádzame sa v lone Nízkych a Vysokých Tatier, keby sme urobili čiaru z Kriváňa na Kráľovu hoľu, tak v strede tejto čiary by bola práve naša obec,“ doplnil Kubaský. Šuňava je známa aj pre hubárov, ktorí tam chodia veľmi radi a často, keďže okolité lesy sú bohaté na huby rôzneho druhu. Zároveň sa v obci stále zachováva ľudové šuňavské nárečie, ktoré je typické len pre ňu.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ

ŠKANDÁL NA OBZORE?! Slováci si kúpili 120 ton kureniec neznámeho pôvodu

Ivan Mihale

Ministra práce Krajniaka nezaujímajú vaše problémy. On sa stará o profilovú fotku na Facebooku!

Gabriel Matta

CHYSTÁTE SA NA DOVOLENKU? Rezort zahraničia mudruje a vydal odporúčania. Najradšej by asi boli, keby sme sedeli doma na zadku!

Ivan Mihale