tasr

Vedci objavili najstarší priamy dôkaz konzumácie mlieka u ľudí

Vedci objavili najstarší priamy dôkaz konzumácie mlieka u ľudí. Podarilo sa im identifikovať mliečny proteín v zubnom povlaku prehistorických farmárov z Británie. Ukazuje sa, že ľudia konzumovali mliečne výrobky už pred šesťtisíc rokmi, napriek intolerancii na laktózu. Mohlo by to znamenať, že zo surového mlieka vyrábali syry, jogurty alebo ďalšie fermentované produkty. To znižovalo obsah laktózy, čím sa stali stráviteľnejšími. Uvádza sa to v štúdii publikovanej v časopise Archaeological and Anthropological Sciences, o ktorej informuje britská BBC.

Členovia tímu zoškrabali vzorky zubného povlaku, oddelili v ňom rôzne zložky a pomocou hmotnostnej spektrometrie ich analyzovali. V zubnom kameni siedmich jedincov žijúcich v časovom období od skorého do stredného neolitu (mladšej kamennej doby) objavili mliečny proteín nazývaný beta-laktoglobulín (BLG).

Podľa spoluautorky štúdie, doktorky Sophy Charlton z katedry archeológie na britskej University of York je možné, že ľudia z kamennej doby sa obmedzovali na malé množstvá mlieka. „Ak máte laktózovú intoleranciu a konzumujete veľmi, veľmi malé množstvá mlieka, potom vám to príliš neškodí. S tým sa dá vysporiadať,“ vysvetlila. „Alternatívnou možnosťou, ktorá je podľa môjho názoru asi o niečo prijateľnejšia, je, že mlieko spracovávali spôsobom, ktorý odstraňuje určitú časť laktózy. Keď ho spracujete na syr alebo fermentovaný mliečny produkt, či jogurt, zníži sa obsah laktózy, takže je ľahšie stráviteľné,“ dodala.

Túto teóriu podľa nej potvrdzujú aj iné archeologické dôkazy z tohto obdobia, keď sa podarilo nájsť mliečne tuky v mnohých keramických nádobách z neolitu tak na území dnešnej Veľkej Británie ako aj vo zvyšku Európy. Na dôvažok sa zdá, že niektoré zvyšky mlieka nájdené v týchto nádobách boli zohrievané, čo je predpokladom premeny surového mlieka na syr alebo iný mliečny produkt.

Telesné pozostatky ľudí testované v rámci štúdie pochádzajú z troch archeologických nálezísk z čias neolitu v Hambledon Hill v anglickom grófstve Dorset, v Hazleton North v grófstve Gloucestershire a Banbury Lane v Northamptonshire.

Doba neolitu sa v Británii datuje pred 6000 až 4400 rokmi a počas nej sa zaviedlo farmárčenie vrátane chovu domácich zvierat, ako sú kravy, ovce, ošípané a kozy.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ

Diaľničná známka s 365-dňovou platnosťou bude stáť rovnako ako známka na kalendárny rok

Igor Hraško/SITA

Poslanci neprelomili veto prezidentky Čaputovej, novelu o pozemkových úpravách neschválili

Igor Hraško/SITA

VRÁŤTE HRNČEKY: IKEA ich sťahuje z predaja pre nebezpečné chemikálie

Igor Hraško/TASR

2 komentáre

Na juhu slovenská polícia objavila veľké množstvo zvieracích kostí | Som z dediny 11. septembra 2019 at 15:46

[…] Vedci objavili najstarší priamy dôkaz konzumácie mlieka u ľudí […]

Odpovedať
PET fľaše a plechovky sa budú zálohovať, zákon by mal znížiť množstvo pohodených plastových obalov | Som z dediny 12. septembra 2019 at 7:17

[…] Vedci objavili najstarší priamy dôkaz konzumácie mlieka u ľudí […]

Odpovedať

Pridaj komentár