Zdroj: iStock

Vedci našli 3,8 milióna rokov starú lebku predchodcu človeka. Môže tento objav vyvrátiť celú evolúciu?

Vedecký tím v Etiópii našiel takmer kompletnú lebku predchodcu človeka, ktorá je stará 3,8 milióna rokov.

Zachovalá lebka pomohla vedcom lepšie určiť ostatné nájdené fosílie a vďaka tomu ukázať, že evolučná cesta človeka bola podstatne zložitejšia, než sme si pôvodne mysleli, píše odborný časopis Nature.

Košice: Diviaky nakazené Africkým morom sa im prechádzajú pod oknami!

Zachovalú lebku patriacu druhu vyhynutých ľudoopov známych ako Australopithecus anamensis žijúcich pred 4,2 miliónmi rokmi, našiel vedecký tím na severovýchode Etiópie. Vedci sa pôvodne domnievali, že tento druh bol predchodca druhu známejšieho australopiteka afarského, ktorého preslávil nález pozostatkov samice pomenovanej Lucy v roku 1974. Druh, ku ktorému Lucy patrila, bol dlhé roky mnohými vedcami považovaný za ten, z ktorého sa pred 2,8 miliónmi rokov prvýkrát vyvinul rod Homo – ku ktorému patrí aj človek.

Nová fosília ale zdanlivo jednoduchú vývojovú líniu popiera. Pomocou novo nájdenej fosílie sa totiž preukázalo, že iný, skôr nájdený úlomok lebky v skutočnosti patril druhu Lucy a zástupcovia oboch druhov museli preto na území dnešnej Etiópie žiť bok po boku najmenej 100 000 rokov.

Pri bežnej kontrole: Dobrý, deň pán vodič, prosím nasnímajte vaše odtlačky

Nájdená lebka podľa všetkého patrila samcovi, ktorého pozostatky po smrti odniesla rieka a pochovala ich pod nánosom sedimentov, uviedol server CNN s odkazom na jednu z vedkýň, ktorá sa na náleze spolupodieľala. Australopitek žil v blízkosti veľkého jazera v inak suchej oblasti. Mal výrazné lícne kosti a veľkú vystupujúcu tvár, ako väčšina zástupcov tohto rodu. Lebku mal dlhú a úzku.

 

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ

Vakcína je sloboda!? Nie, nie je. Neuveriteľný príbeh Dagmar a jej matky vás o tom presvedčí

Ivan Mihale

Bukovský opäť šokuje a ide mu to veľmi dobre: Čo nastane v tele po prekonaní COVID-19? Je potrebné očkovanie?

Ivan Mihale

Zastal si syna! Harabin vyškolil novinára: “Na rozdiel od vás sa neposral, a nesedí v robote v rúšku, keďže neexistuje žiadna ústavne-právna povinnosť nosiť rúško…”

Ivan Mihale