Vachta trojlistá

Vachta trojlistá
(Menyanthes trifoliata)

Úžitok : Súčasť liekopisnej horkej tinktúry a iných liečivých prípravkov. Povzbudzuje chuť do jedenia, osoží pri poruchách trávenia, podporuje krvný obeh, napomáha látkovú premenu. Spolu s vňaťou ruty, marinky voňavej, komonice, horcovým koreňom a s plodmi borievky sa môže po predchádzajúcej konzultácii s lekárom použiť pri nepravidelnej menštruácii.

Výskyt : Dosť vzácna je na močaristých lúkach, rašelinách a bahnistých miestach.

Kvitne : od mája do júna

Zber : Zbierame listy s krátkymi stopkami, keď rastlina kvitne, prípadne aj neskoršie, kým nie sú lúky pokosené. Odrezávame pozorne, aby sme rastlinu nevytrhli zo zeme aj s koreňmi, zbavíme ich nežiadúcich primiešanín a sušíme veľmi riedko rozložené pri teplote 40—50 °C bez obracania. Schnú pomaly, lebo obsahujú mnoho vody. Z usušených odstránime listy, ktoré farbou nevyhovujú. Pri úschove nestláčame. Uschovávame dobre uzavreté a chránime pred svetlom a vlhkom.

Požitie : 

Odvar: lyžicu drogy na 2 dcl vriacej vody. Lúhovať 10 – 15 minút.

Droga je osvedčeným prostriedkom pri chorobne zvýšenej telesnej teplote (horúčke) a to v jednorazových opakujúcich sa dávkach (2 až 3 razy denne po 1 deci odvaru: predpoludním, popoludní, prípadne večer, deťom za 2 až 3 polievkové lyžice po 2 až 3 hodinách), pravda, popri základnej odbornej liečbe.

Upozornenie : Podzemné časti rastliny sa nesmú zbierať, sú chránené. Droga je nebezpečná pre ťarchavé ženy. Nemožno ju užívať vo veľkých dávkach.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ

Dcérka napísala list otcovi k jeho sviatku. Ten si ho však už neprečíta. Komu patrili dojímavé slová?

Ivan Mihale

Medzi chlapcom a vranou vzniklo pekné priateľstvo. Vrana, kvôli susedom, musela ísť preč

Ivan Mihale

Strata biodiverzity sa odráža aj na vtáctve, ohrozená je sova plamienka

Ivan Mihale