Vachta trojlistá

Vachta trojlistá
(Menyanthes trifoliata)

Úžitok : Súčasť liekopisnej horkej tinktúry a iných liečivých prípravkov. Povzbudzuje chuť do jedenia, osoží pri poruchách trávenia, podporuje krvný obeh, napomáha látkovú premenu. Spolu s vňaťou ruty, marinky voňavej, komonice, horcovým koreňom a s plodmi borievky sa môže po predchádzajúcej konzultácii s lekárom použiť pri nepravidelnej menštruácii.

Výskyt : Dosť vzácna je na močaristých lúkach, rašelinách a bahnistých miestach.

Kvitne : od mája do júna

Zber : Zbierame listy s krátkymi stopkami, keď rastlina kvitne, prípadne aj neskoršie, kým nie sú lúky pokosené. Odrezávame pozorne, aby sme rastlinu nevytrhli zo zeme aj s koreňmi, zbavíme ich nežiadúcich primiešanín a sušíme veľmi riedko rozložené pri teplote 40—50 °C bez obracania. Schnú pomaly, lebo obsahujú mnoho vody. Z usušených odstránime listy, ktoré farbou nevyhovujú. Pri úschove nestláčame. Uschovávame dobre uzavreté a chránime pred svetlom a vlhkom.

Požitie : 

Odvar: lyžicu drogy na 2 dcl vriacej vody. Lúhovať 10 – 15 minút.

Droga je osvedčeným prostriedkom pri chorobne zvýšenej telesnej teplote (horúčke) a to v jednorazových opakujúcich sa dávkach (2 až 3 razy denne po 1 deci odvaru: predpoludním, popoludní, prípadne večer, deťom za 2 až 3 polievkové lyžice po 2 až 3 hodinách), pravda, popri základnej odbornej liečbe.

Upozornenie : Podzemné časti rastliny sa nesmú zbierať, sú chránené. Droga je nebezpečná pre ťarchavé ženy. Nemožno ju užívať vo veľkých dávkach.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ

Slovenská Etna

Ivan Mihale

Podľa vedcov bude v roku 2050 v oceánoch viac plastov ako rýb. Príroda volá o pomoc

Ivan Mihale

Šup do záhrady alebo prírody. Vedci zistili, že opaľovanie pravdepodobne znižuje riziko úmrtia na Covid

Ivan Mihale