Ilustračný obrázok / Fotobanka

V Prahe sprevádzajú turistov bezdomovci

Každý, kto navštívi hlavné mesto Česka a hľadá niečo nezvyčajné, mal by vyskúšať „skutočnú ulicu“. Bezdomovci, bývalí narkomani či prostitútky návštevníkov ra prevedú „ich“ Prahou.

Počas návštevy Prahy môžete byť po celý čas sprevádzaní osobou, ktorá žije na ulici. Nebojte sa, títo ľudia sú špeciálne školení na sprevádzanie turistov. Naučíte sa, ako prežívajú vonku a dozviete sa, prečo sa tam dostali. Ľudia bez domova vám ukážu miesta, kde radi trávia čas príp. také, kde niečo zažili. Celá prehliadka trvá niečo okolo dvoch hodín a koná sa v každom počasí.

Výhodou je, že nemusíte ísť vo veľkej skupine, úplne postačí, keď si spravíte súkromnú túru.

Spoločnosť, ktoré tieto výlety zastrešuje, nie je len bežná firma, ale predovšetkým sociálne centrum na pomomoc ľuďom, ktorí v živote nemali veľa šťastia. Ľudia, ktorí stratili rodinu, prácu a bohužiaľ aj svoj domov si z peňazí,  ktoré zarobia sprevádzaním turistov môžu zabezpečiť základné životné potreby. Takto sa v budúcnosti môžu vrátiť do normálneho života.

Existuje množstvo ďalších spôsobov, ako sa im dá pomôcť. Môžete si od nich kúpiť tričko s potlačou, príp. im pomôcť ako dobrovoľník. Bezdomovci dokonca organizujú akési „kurzy prežitia“. Je totižto známe, že dokážu prežívať v núdzových podmienkach. Tieto schopnosti odovzdávajú hlavne mladým ľuďom, ktorí chcú žiť v harmónii s prírodou. Hlavným cieľom kurzu je propagovať sociálnu empatiu, trvalú udržateľnosť či ekologické myslenie.

Špeciálne pre záujemcov, ktorí si myslia, že život na ulici je jednoduchý existuje kurz s názvom „24 hodín bez domova“. Ako už napovedá názov, účastníci na začiatku odovzdajú svoje oblečenie, peniaze či mobil. K tomu dostanete autentické oblečenie od bezdomovcov. Behom 24 hodín si budete musieť zarobiť peniaze, nájsť úkryt na spanie či zabezpečiť jedlo. Je to len na vás, či budete žobrať príp. si nájdete zvyšky jedla v kontajneri.

Aj keď to môže znieť trochu nebezpečne, netreba mať obavy. Sprievodcovia majú dlhoročné skúsenosti a nevezmú vás na život ohrozujúce miesta. Napriek tomu je to mimoriadne silný zážitok.

Účastníci hovoria o tom, že ich táto skúsenosť naučila vážiť si to, čo majú a byť vďační aj za maličkosti. Navyše, býva dobrým zvykom na konci podporiť toho-ktorého sprievodcu drobným sprepitným ako ocenenie jeho práce.

Niekedy je dobré vidieť nie len Prahu ako mesto, ale aj zažiť skutočný život mesta a vidieť ho inými očami.

ZDROJ: https://www.slavorum.org/homeless-tour-guides-in-prague/

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ

Božidara Turzonovová spomína na Libušku Šafránkovú: Bola pomazanou

Ivan Mihale

Ľudovít Štúr a dobové liečebné metódy

Ivan Mihale

Národné tenisové centrum patrilo hitom Karola Duchoňa

Ivan Mihale