V piatok dostane vysvedčenie vyše 16 000 žiakov na stredných školách

Vysvedčenia si v piatok (28. 6.) prevezme 16.298 žiakov na 63 stredných školách v zriaďovateľskej pôsobnosti Košického samosprávneho kraja. Na gymnáziách rozdajú 5563 vysvedčení, na odborných školách 10.735. „Už začiatkom júna dostalo maturitné vysvedčenie aj viac než 5000 žiakov, ktorí skladali skúšky dospelosti,“ informoval vo štvrtok Úrad KSK.

Tento rok vyprevadili svojich prvých absolventov nové odbory autotronik na Strednej odbornej škole (SOŠ) automobilovej v Košiciach, reklamná tvorba na SOŠ Ostrovského v Košiciach a výživa a šport na SOŠ Jána Bocatia v Košiciach.

V aktuálnom školskom roku zaznamenal kraj zvýšený počet absolventov duálneho vzdelávania, ktorý postupne rastie. Danú formu štúdia tento rok končí 71 absolventov. Vlani ich bolo len 24 a boli to zároveň prví študenti, ktorí končili duál v štvorročných odboroch. V budúcom školskom roku bude končiť 130 absolventov duálu a v školskom roku 2020/2021 ich bude 182. Nárast súvisí aj s počtom zazmluvnených firiem. „Momentálne funguje v systéme duálneho vzdelávania v 140 prevádzkach u zamestnávateľov v kraji. Oproti roku 2017/2018 je to nárast o 100 prevádzok. Naším cieľom je prostredníctvom nich ponúknuť v nasledujúcom školskom roku viac ako tisíc učebných miest v územnej pôsobnosti Košického samosprávneho kraja,“ uviedol predseda kraja Rastislav Trnka.

Časť územia Slovenska zasiahnu horúčavy aj vo štvrtok

Partnerstvá stredných škôl so súkromnými firmami považuje kraj za ideálny model, ktorý prepája teóriu s praxou. „Zo systému duálneho vzdelávania profitujú všetky zúčastnené strany. Zamestnávatelia získajú kvalifikovanú pracovnú silu presne podľa potreby a mladí ľudia vstúpia do zamestnania so skúsenosťou. Chceme absolventov v práci, nie na úrade práce,“ konštatoval župan. Od školského roku 2015/2016 sa do systému duálneho vzdelávania zapojilo už 391 študentov. Zatiaľ čo v prvom roku v ňom získavalo vedomosti a prax len 12 študentov, v aktuálnom školskom roku sa takto vzdelávalo 222 žiakov.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ

Archeoskanzen v Nižnej Myšli pozýva návštevníkov na Cestu do praveku

Ivan Mihale

Na Trenčianskom hrade budú predávať bankovku s motívom Matúša Čáka

Ivan Mihale

Ľubovnianske múzeum opäť otvorilo hrad aj skanzen pre návštevníkov

Ivan Mihale