Foto: pixbay.com

V Iráne odsekli prsty mužovi odsúdenému za 28 krádeží

V Iráne amputovali prsty mužovi, ktorý bol odsúdený za 28 krádeží. Informoval o tom v piatok spravodajský web BBC. Organizácia na ochranu ľudských práv Amnesty International (AI) za to iránske úrady kritizuje. Úrady ale tvrdia, že ide o najefektívnejší spôsob, ako ľudí od krádeží odradiť.

Prsty boli mužovi useknuté v pravom vo väznici v severnej provincii Mazandaran v stredu. Totožnosť odsúdeného úrady neoznámili. Amnesty International trest označila za „odpornú formu mučenia.“

Čo sa stane s telom veľryby keď uhynie? Jedinečné zábery!

Za prvú krádež je v Iráne trestom amputácia štyroch prstov na pravej ruke. Správy o tom, že boli v Iráne osobám odsúdeným za krádež useknuté pravom prsty, sa však objavujú zriedka, uvádza BBC.

Sálih Higází z AI označil trest v podobe amputácie za nespravodlivé mrzačenie. „Sú to trýznivé útoky proti ľudskej dôstojnosti. Reforma iránskeho trestného zákonníka, ktorá by túto zahanbujúceho praktiku ukončila, už dávno mala prísť,“ povedal.

Ruka za ovcu

Irán je islamskou republikou a jeho právny systém sa odvíja od prísneho výkladu islamského práva šaría. Vlani v januári úrady v severovýchodnom Iráne amputovali ruku 40-ročnému mužovi, ktorý bol odsúdený za krádež ovce. Podobné tresty boli vykonané aj v Saudskej Arábii, Nigérii či Somálsku.

Najstaršia oslica sveta oslávila šesťdesiatku. V srdci je stále mladá, tvrdia chovatelia

Vlani Irán potrestal muža ranami bičom za to, že konzumoval alkohol v puberte. Trest bol vykonaný až po desiatich rokoch, keď už bol tento muž plnoletý. Vo februári boli v Iráne popravení dvaja násťroční chlapci za znásilnenie. V oboch prípadoch postup úradov kritizovali organizácie na ochranu ľudských práv.

Irán od roku 1990 popravil takmer 100 mladistvých, čo je najviac zo všetkých štátov na svete, uviedla AI.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ

Z tejto hudobnej novinky majú Slováci zimomriavky. Hit má názov Korene (VIDEO)

Ivan Mihale

Vo veku 93 rokov zomrel slovenský básnik Viliam Turčány

Ivan Mihale

Oslávenkyňa Patrasová o Arabele: Koľko zarobila za úlohu Xénie?

Ivan Mihale