V čom tkvie liečivá sila rakytníka?

Rakytník plody/Igor Hraško

Rakytník sa radí na svete medzi rastliny s najväčšou výživovou hodnotou. Plod rakytníka má jedinečné zloženie, čo potvrdili aj chemické analýzy. Plody sú najlepším doteraz známym zdrojom prirodzenej koncentrácie viac ako 190 látok. Skrývajú v sebe 10 rôznych druhov vitamínov, 24 minerálov, stopových prvkov a 18 aminokyselín. Uvádza portál zelenyjozeko.sk

Tieto látky majú obdivuhodne vysoký obsah fytosterolov a mono- a polynenasýtených esenciálnych mastných kyselín (omega 3, 6, 7 a 9). Sú silným zdrojom vitamínu C, a vitamínov skupony E, ďalej okolo 40 karotenoidov, flavonoidov, fytoncídov, trieslovín aorganických kyselín. V plode sa nachádzajú aj všetky vitamíny skupiny B. Rakytník má skutočne jedinečné zloženie!

Výnimočnou a veľmi užitočnou zložkou rakytníkového oleja je mononenasýtená mastná kyselina zo skupiny omega-7 – palmitoolejová kyselina, ktorá sa v prírode vyskytuje veľmi zriedkavo. Vitamín C veľmi blahodarne pôsobí pri chemoterapiách či rádioaterapiách, nakoľko zmierňuje ich negatívne účinky na náš organizmus. Zároveň rakytníkový olej pomáha zvyšovať imunitu a úspešne regeneruje hematologické zmeny, a prináša aj rýchlejšiu regeneráciu zdravých buniek po vysokých dávkach takéhoto druhu liečby a tým vlastne pomáha pri rekonvalescencii po chemoterapii a ožarovaní.

Rakytníkový olej sa užíva navonok aj vnútorne. Ak však chcete dosiahnuť maximálny efekt,  je dobré spojiť vnútorné a vonkajšie užívanie.

Na čo ešte pomáha rakytník? Má aj antidepresívne a antistresové účinky. Je nápomaocný pri vylučovaní škodlivých látok z tela, podporuje liečbu pľúcnych ochorení a rozpúšťa hlieny, podporuje tiež riešenie obličkových a pečeňových problémov. Je tiež vhodnou alternatívou pri liečbe cukrovky, kožných i srdcových chorôb. Pôsobí zároveň ako biogénny stimulátor, nakoľko celkovo posilňuje organizmus a zlepšuje aj mentálnu čulosť.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ

SPF posiela farmárom dodatky o zvyšovaní nájomného za poľnohospodársku pôdu, tvrdí Takáč

Igor Hraško / SITA

Emisné povolenky sú stále drahšie. Dosiahli 14-ročné maximá

Igor Hraško / SITA

Modranie prstov môže značiť aj autoimunitné ochorenie – sklerodermiu

Igor Hraško/TASR

Pridaj komentár