tasr

V Banskej Bystrici si uctia obete rómskeho holokaustu

Pietnym spomienkovým podujatím v Múzeu SNP v Banskej Bystrici si vo štvrtok popoludní pripomenú obete rómskeho holokaustu v období druhej svetovej vojny. Súčasťou podujatia je aj výstava Holokaust Rómov na Slovensku v rokoch 1939 – 1945, ktorá je nainštalovaná v priestoroch múzea.

„Podujatie je súčasťou projektu Ma bisteren!, ktorého cieľom je pripomínať príkoria páchané na Rómoch počas druhej svetovej vojny. V tomto roku sa projekt realizuje vďaka finančnej podpore Ministerstva spravodlivosti Slovenskej republiky,“ informovala Zuzana Kumanová z občianskeho združenia In Minorita, ktoré podujatie pripravilo.

Facebookom sa podľa Esetu šíria falošné videá s cieľom vylákať prihlasovacie údaje

Združenie organizuje občianske pietne spomienky pri príležitosti Pamätného dňa rómskeho holokaustu ako pripomenutie genocídy spáchanej na Rómoch v období druhej svetovej vojny už od roku 2005.

„V rokoch 1939 – 1945 v Európe zahynulo viac ako 300.000 európskych Rómov. Jeden z najväčších koncentračných táborov, v ktorom boli internované celé rómske rodiny, bol v Auschwitz-Birkenau. Jeho bránami prešlo viac ako 21.000 osôb. Likvidácii tábora predchádzalo splynovanie 2897 rómskych mužov, žien a detí v noci z 2. na 3. augusta 1944,“ pripomenula Kumanová.

Po prietrži mračien v obci Slavoška sa budú musieť odpratávať nánosy bahna

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ

Belousovová: Matovičovo riešenie je skutočne na kazajku a priamu cestu do blázinca, kam určite patrí

Ivan M

Tínedžeri dostávajú pozvánky na očkovanie takmer okamžite. Systém si možno myslí, že majú viac ako sto rokov

Ivan Mihale

Pribudlo trináste znamenie v zverokruhu a je Matovičove- UBLÍŽENEC

Ivan Mihale