Výfuk/Igor Hraško

Únia začína uplatňovať pravidlá pre čistejšie a bezpečnejšie autá, prijala ich po afére Dieselgate

Nariadenie EÚ o schvaľovaní motorových vozidiel a o dohľade nad trhom s nimi nadobúda účinnosť od utorka. V nariadení, ktoré bolo prijaté v máji 2018, sa prepracovali a sprísnili podmienky typového schvaľovania a vylepšený bol aj systém dohľadu nad trhom. Píše portál webnoviny.sk

Vďaka novým pravidlám sa zvýši úroveň kvality a nezávislosť typového schvaľovania a testovania vozidiel, rovnako sa zvýši aj počet kontrol automobilov, ktoré sú už na trhu EÚ.

Komisia môže vykonávať kontroly

Posilní sa celkový systém prostredníctvom prísnejšieho európskeho dohľadu. Informovalo o tom v pondelok Zastúpenie Európskej komisie na Slovensku.

Kľúčovými prvkami nových pravidiel sú nezávislosť a kvalita testovania pred uvedením automobilu na trh, kontrola automobilov, ktoré už sú na trhu, a európsky dohľad, ktorý znamená, že EK môže teraz vykonávať kontroly dodržiavania požiadaviek a kontroly zhody vozidiel v laboratóriách alebo na cestách.

Za porušenie hrozia sankcie

Ak výrobcovia porušia právne predpisy o typovom schvaľovaní, EK môže nariadiť stiahnutie výrobkov z obehu v rámci celej EÚ a uložiť im sankcie do výšky 30-tis. eur na automobil.

Nové pravidlá typového schvaľovania navrhla EK v roku 2016 v reakcii na škandál Dieselgate.

 

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ

Ministerstvo dopravy podporí cyklodopravu, z projektu získa viac ako 100-tisíc eur

Igor Hraško/SITA

Nemecko posiela majiteľom lesov aj pre COVID-19 stovky miliónov eur, Slováci sa podobnej pomoci nedočkajú

Prevzatý článok

Slovenskí vinári si zaslúžia lepšie podmienky, Mičovský pre nich pripravuje nový zákon

Igor Hraško/SITA