Údeniny/Igor Hraško

Tuky a proteíny môžu zhoršovať črevnú infekciu po antibiotikách

Strava bohatá na tuky a bielkoviny môže zhoršiť črevnú nemocničnú infekciu, zatiaľ čo diéta s vysokým obsahom sacharidov môže pomôcť s jej liečbou, ukázala nová štúdia na myšiach. Či to platí u ľudí bude predmetom ďalších skúmania.

Zdroj: spotrebitele.dtest.cz

Clostridium difficile je baktéria izolovaná prvýkrát v roku 1938 zo stolice zdravých novorodencov, dnes je však najčastejším pôvodcom nemocničných črevných infekcií, označovaných skratkou CDI (Clostridium difficile infection). Na začiatku tisícročia výrazne stúpol počet vážnych chorôb s ťažkým priebehom, zlyhaním liečby a vysokou mortalitou. K tejto črevnej infekcii dochádza obvykle pri liečbe antibiotikami, ktoré narúšajú bakteriálnu rovnováhu v črevách.

Vedci z Nevadskej univerzity v Las Vegas skúmali na myšiach, ako zloženie jedálnička ovplyvňuje riziko CDI a jej liečbu pri užívaní antibiotík. Diéta s vysokým podielom tukov a bielkovín viedla k ťažkej infekcii a stopercentnú úmrtnosti, u stravy bohatej na tuky, avšak chudobné na bielkoviny boli výsledky menej jednoznačné. Autori výskumu predpokladajú, že prebytok tukov a proteínov znižuje životnosť mikroorganizmov, ktoré za normálnych podmienok potláčajú rast Clostridium difficile. Ďalšie vedeckej práce naznačujú, Clostridium vie ťažiť z toho, že antibiotiká ničením baktérií znižujú konkurenciu o aminokyseliny.

Skupina myší, kŕmených stravou s vysokým obsahom sacharidov, sa CDI ubránila, hoci nedostávala dosť inulínu, ktorý sa v čreve chová ako rozpustná vláknina. Hlavným zdrojom sacharidov boli kukuričný škrob, maltodextrín a sacharóza, u ktorých sa všeobecne nepredpokladá zlepšenie stavu čriev. Vedci preto predpokladajú, že účinok diéty tejto tretej skupiny môže byť výsledkom nízkeho príjmu proteínov a tukov.

Závery štúdie na myšiach nemusí byť platné pre ľudský organizmus, sú však predstupňom ďalšieho bádania. Výsledky vyvolali nové otázky, napríklad prečo mala najlepší výsledok nízka bakteriálna rozmanitosť, ktorá sa všeobecne pokladá za problematickú. Je tiež možné, že sacharidy symptómy iba potláčajú a jedinci sú potom len asymptomatickými nosičmi, ktorí infekciu ďalej šíria, citoval autormi štúdie magazín Nutraingredients.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ

Dcérka napísala list otcovi k jeho sviatku. Ten si ho však už neprečíta. Komu patrili dojímavé slová?

Ivan Mihale

Medzi chlapcom a vranou vzniklo pekné priateľstvo. Vrana, kvôli susedom, musela ísť preč

Ivan Mihale

Strata biodiverzity sa odráža aj na vtáctve, ohrozená je sova plamienka

Ivan Mihale