Čistiace prostreidky/Igor Hraško

Tri štvrtiny univerzálnych čističov škodí zdraviu a prírode

Univerzálne čistiace prostriedky môžu obsahovať aromatické a konzervačné látky, ktoré vyvolávajú alergie, narúšajú hormonálny systém a škodí prírode. Spoznáte ich jedine zo zloženia na obale.

Zdroj: spotrebitele.dtest.cz

Dánska spotrebiteľská organizácia Forbrugerrådet Tænk skúmala 27 univerzálnych čistiacich prostriedkov pre domácnosť. Iba sedem vzoriek neobsahovalo problematické chemikálie. V 14 výrobkoch však boli alergénne aromatické látky alebo rastlinné výťažky a v 6 produktoch sa vyskytovali aromatické alebo konzervačné látky považované za endokrinné disruptory.

Všetky aromatické konzervačné látky musia byť uvedené na obale čistiacich prostriedkov. Najproblematickejšou látkou v teste bol methylisothiazolinone (MI). Každoročne je diagnostikovaná alergia na túto chemikáliu u najmenej 1000 dánskych pacientov, čo viedlo k sprísneniu národných noriem pre jeho užívanie a uvedenie na obal. Môže tiež škodiť životnému prostrediu. Príbuznými látkami s podobnými účinkami sú Benzisothiazolinone a methylchlorisothiazolinon.

Ak sa chcete škodlivým chemikáliám vyhnúť, používajte produkty s environmentálnou značkou. Aj tie sú však rôzne, preto radšej vždy čítajte zloženie uvedené výrobcom. Len tak sa možno chrániť pred účinkom alergénov a endogénnych disruptorov v domácich čistiacich prostredkoch.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ

Nosia nás celý život, venujme im dostatok starostlivosti

Igor Hraško/TASR

Nové štvrtkové symfonické koncerty Slovenskej filharmónie

Igor Hraško / SITA

Mesto Pezinok vyrúbalo v Zámockom parku takmer štyridsať stromov, boli vážnym ohrozením

Igor Hraško / SITA