Ilustračné foto: Pes v záhrade/Igor Hraško

Tresty za týranie zvierat by sa mali sprísniť

Po novom by mali tieto trestné činy spadať do kompetencie vyšetrovateľov policajného zboru. Píše portál teraz.sk

Týranie zvierat a zanedbanie starostlivosti o zviera by sa mohli trestať prísnejšie. Novelou trestného zákona by sa mohla sprísniť trestná sadzba z dvoch rokov na šesť mesiacov až tri roky. Tieto skutky by po novom mohli byť zaradené do kategórie trestných činov proti životnému prostrediu. Navrhuje sa aj nová skutková podstata trestného činu organizovania zápasov zvierat. Vláda na svojom stredajšom rokovaní vyjadrila súhlas s návrhom skupiny poslancov Národnej rady SR.

Po novom by mali tieto trestné činy spadať do kompetencie vyšetrovateľov policajného zboru, ktorí budú podľa návrhu špecialistami na túto problematiku.

Skutková podstata trestného činu organizovania zápasov zvierat má byť rozsiahla. Vymenúvať má protiprávne konania, ako sú štvanie zvieraťa proti zvieraťu, cvičenie zvieraťa na inom zvierati, ale aj chov, držanie, obchodovanie alebo iné nakladanie so zvieratami s cieľom organizovania zápasov zvierat, pričom je trestná aj účasť na takomto zápase. Príde aj k zvýšeniu trestnej sadzby za zabitie zvieraťa.

Zavedenie novej skutkovej podstaty si vyžiadala aplikačná prax a nemožnosť postihnúť páchateľov, ktorí zápasy medzi zvieratami organizovali. Z finančného hľadiska sa tak organizovanie stalo výhodným biznisom, uvádza sa v materiáli.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ

Matovičov ranný zážitok zo sprchy: Koho už toto zaujíma?!

Ivan Mihale

Ďalšia Matovičova trápna hra. Do Fondu vzájomnej pomoci neposiela nikto nič

Ivan Mihale

Poslanci zarábajú v roku 2021 mesačne vyše 5000 eur, platy sa líšia

Ivan Mihale