FOTO: archiv

Tisíce papagájov zomrú? Madrid chce zatočiť so zelenými imigrantmi

Madridská radnica vyvolala v týchto dňoch žeravou debatu so zámerom vyhubiť v mestských parkoch na 12 000 Mníšku šedých – papagájov, ktorí podľa radných predstavujú riziko pre bezpečnosť obyvateľov a ohrozujú pôvodné druhy vtáctva, vrátane vrabcov.

Na vyhubenie žiarivo zeleno-žltých papagájov, ktorých počet sa v španielskej metropole za posledné tri roky zvýšil zhruba o tretinu, hodlá radnica vynaložiť 100.000 eur (2,6 milióna Sk). Plán, ktorý chce radnica realizovať budúci rok, kritizujú ochrancovia zvierat.

„Robia veľký hluk, znečisťujú zaparkované autá a každú chvíľu hrozí, že ich hniezdo spadne niekomu na hlavu,“ posťažoval sa novinárom jeden z obyvateľov Madridu na kolónie papagájov mníchovských, ktorí pochádzajú z Južnej Ameriky a ktorí sa v posledných rokoch stali invazívnym druhom aj v iných európskych mestách. Keďže hniezdia v komunitách, ich hniezda váži v priemere 40 kilogramov, môžu ale byť až štyrikrát ťažšie.

Karel Gott stále nemá hrob: Urnu už ale premiestnili!

Invázia Mníšiek šedých v niektorých španielskych mestách má korene v 80. a 90. rokoch minulého storočia, kedy sa títo roztomilí vtáčiky stali obľúbeným spoločníkom v mnohých domácnostiach. „Mnohé z nich potom ale skončila v parkoch, keď sa ich majitelia nabažili, alebo keď skrátka uleteli,“ vysvetlil miestny ornitológ španielskemu denníku El País.

Pri prvom sčítaní týchto exotických vtákov v parkoch španielskych miest v roku 2015 ich dobrovoľníci napočítali na 20.000, z toho najviac v Madride, Barcelone či Malage. Pod kontrolu sa ich množstvo podarilo dostať pred niekoľkými rokmi v Zaragoze, kde sa úrady po zlyhaní rôznych metód nakoniec rozhodli Mníšky strieľať.

V Indii bolo objavené zaživa pochované novonarodené dievčatko

Madridská radnica by rada znížila počet Mníšiek šedých aspoň na 600 jedincov, ideálne by však podľa nich bol „nulový stav.“ Ochrancovia zvierat z politickej strany Pacma radnicu kritizujú preto, že sa podľa nich chystá papagáje zabíjať plynom alebo jedom, čím vtákom spôsobí „bolestivú smrť.“ Radnica pritom zatiaľ nezverejnila detaily svojho plánu.

Madridská radkyňa pre životné prostredie Francisco Borja minulý týždeň novinárom povedala, že vyhubenia papagájov mníchovských by sa malo uskutočniť dvoma spôsobmi – chytaním do sietí a zároveň zhoršovaním kvality ich vajíčok a klamaním samičiek. „Vajíčka prepichneme tenkou ihlou, ak by sme im ich zobrali, zahniezdili by druhýkrát,“ vysvetlil Borja.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ

Medzi chlapcom a vranou vzniklo pekné priateľstvo. Vrana, kvôli susedom, musela ísť preč

Ivan Mihale

Strata biodiverzity sa odráža aj na vtáctve, ohrozená je sova plamienka

Ivan Mihale

V bojnickej zoo sa narodila antilopa vraná, samec dostal meno Eze

Ivan Mihale