Ilustračné foto/ Autor: SHUTTERSTOCK

Tínedžeri dostávajú pozvánky na očkovanie takmer okamžite. Systém si možno myslí, že majú viac ako sto rokov

Toto snáď ani nemôže byť pravda. Iba včera sa otvoril systém očkovania proti COVID-19 aj pre mladých ľudí, ktorí sú starší ako 16 rokov a už dnes majú niektorí „v rukách“ pozvánky na vakcináciu. Niektorí starší ľudia so zdravotnými ťažkosťami pritom ešte stále čakajú. Ako je to možné?

„Keď sme povedali, že pre zdravie svojho dieťaťa čokoľvek, nemysleli sme si celkom, že ho hneď zajtra musíme odviezť do Bardejova. Rezervačný systém nás zobral za slovo,“ pochválil sa bývalý poslanec Miroslav Beblavý, že jeho tínedžer bude čoskoro vakcinovaný. „Ja som veľmi rád, že syn bude zaočkovaný, ale to naozaj znamená, že v Bardejove nikto dospelý alebo chorý nechce Pfizer,“ čudoval sa politik.

Nuž dôvod, prečo jeho syn dostal promptne pozvánku na očkovanie, môže byť niekde inde. A nie v tom, že by sa dospelí alebo chorí v Bardejove nechceli očkovať. Upozornili na to analytici a programátori Ivan Bošnák a Libor Hornych.

„Pozreli sme si graf očkovancov, ktorých vybral softvér z NCZI. Samozrejme, že nedáva zmysel, aby systém vybral ľudí, ktorí sú na spodnej hrane spektra a sú tínedžeri a nevybral dvadsaťročných. Iba, že by ten systém pozeral nie na vek, ale na rodné číslo,“ upozornili odborníci. Ak systém pozerá na rodné číslo a otvorili sa kategórie 16 a viac, tak je možné, že systém zobral cifry reprezentujúce rok. Napríklad 1902 bude 02.

Systém nevie, že 118 ročných nemáme, ale zoberie aj u 18 ročných rok 2002 a bude to 02. Systém vie, že ak je tam nula, tak pridaj 100 rokov a 18 ročného vyhodnotí ako 118 ročného,“ vysvetľujú analytici zo zoskupenia Dáta bez pátosu.

Upozornili tiež, že napríklad „cukrovkári“ všetkých vekových skupín zatiaľ čakajú. Analytici sa tiež vyjadrili, že ak sa netrafili do čierneho, tak to zoberú späť a post vymažú. S otázkami sme sa obrátili aj na Národné centrum zdravotníckych informácií, ktoré má pod palcom rezervačný systém. Na odpovede čakáme.

Zdroj: eReport

Becík: SĽUBY SA SĽUBUJÚ, BLÁZNI SA RADUJÚ A SLOVÁCI ROK PO VOĽBÁCH BANUJÚ

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ

Belousovová: Matovičovo riešenie je skutočne na kazajku a priamu cestu do blázinca, kam určite patrí

Ivan M

Pribudlo trináste znamenie v zverokruhu a je Matovičove- UBLÍŽENEC

Ivan Mihale

Drucker: „Zverejnená zmluva usvedčuje Matoviča, že klamal prakticky vo všetkom!“

Gabriel Matta