Foto: Pixbay.com

Tento druh zebry nájdete len na dvoch miestach na svete!

Výprava slovenských zoológov do Ugandy ukázali, že ohrozená zebra bezhrivá nežije vo voľnej prírode len na jednom mieste vo svete, v tamojšom národnom parku Kidepo. Niekoľko desiatok sa ich tiež nachádza v ugandskej prírodnej rezervácii Pian Upe. Novinárov o tom informoval vedúci výpravy a liberecký zoológ Luboš Melichar. Vo voľnej prírode je do 300 kusov zebier stepných.

„Dve hodiny sme tam liezli krovím a pozorovali zebry. Bolo to úžasné a v podstate to zmenilo oficiálne dáta v redlistu IUCN (červený zoznam ohrozených živočíchov a rastlín),“ uviedol Melichar.

Zebra bezhrivá je v súčasnej dobe najohrozenejším poddruhom zebry stepnej. Až do výpravy slovenských zoológov sa predpokladalo, že zhruba 150 zebier bezhřívých žije len v ugandskom Kidepo a že všade inde už bola vyhubená. O stáde v Pian Upe síce tamojší rangery vedeli, ale nijako ďalej s tou informácií nepracovali. „Neriešili, že môžu byť iné, nejako unikátne,“ povedal liberecký zoológ. Potvrdenie stáda zebier bezhřívých na inom mieste ako v Kidepu považuje za veľmi významné. „Je to pravdepodobne hlavná možnosť, kde možno vytvoriť záložné populáciu, keby náhodou došlo v Kidapu k nejakému kolapsu,“ dodal.

V snahe naučiť psa dobrému správaniu si muž kúpil príručku. Takto na ňu zareagoval jeho pes

Za dôležité tiež považuje to, že sa im podarilo získať v Ugande kontakty na tamojšie autority v ochrane prírody. „Vedia, že záujem z našej strany je. Vznikol základ pre nejakú možnú budúcu spoluprácu. Ako to bude prebiehať, je otázka ďalších rokovaní,“ dodal. V zoo po svete sa odchov ohrozených zebier bezřívých veľmi nedarí. „Vo svetovej databáze je 39 zvierat, čo je strašne málo,“ uviedol Melichar. Zhruba polovica ich je v českých a slovenských zoo. Z toho po šiestich sa nachádza v záhradách v Liberci a vo Dvore Králové, ktoré výpravu do Ugandy podporili.

Počas cesty sa českým zoológom podarilo nájsť v Ugande s pomocou miestnych zabudnutý odchytových táborov Jozefa Vágnera, ktorý na rôznych miestach v Afrike odchytil v rokoch 1969 až 1976 cez 3000 zvierat. Po ugandskom tábore nezostalo nič. „Všetko odvial čas,“ uviedol Melichar. Ich výprava a nájdenie miesta tábora ale podľa neho u miestnych vzbudilo veľký nepokoj a radi by túto lokalitu zatraktívnili pre turistov a poukázali na jej vtedajší obrovský význam.

Číňania vyšľachtili prasa o veľkosti Medveďa Bieleho

Zebra bezhřívá žije v rodinných skupinách s veľkosťou šiestich až dvadsiatich jedincov. Druhové meno si získala vďaka redukovanej hrive, ktorú zviera takmer stráca v dvoch až troch rokoch staroby. U samcov môže dôjsť až k úplnej strate hrivy. Farba tela zebry je biela až okrová, s širokými čiernymi pruhmi. Pruhovanie smeruje až ku kopytám.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ

V Košiciach spustili službu podpory nabíjania mobilných zariadení

Igor Hraško/TASR

Cestoviny ako kľúč k šťastnému životu?

Igor Hraško

Ako pestovať medovku lekársku?

Igor Hraško

1 komentár

Do kaderníctva vbehol jeleň. Odniesol si žehličku na vlasy(VIDEO) | Som z dediny 7. októbra 2019 at 18:33

[…] Tento druh zebry nájdete len na dvoch miestach na svete! […]

Odpovedať

Pridaj komentár