Terchová počas Jánošíkových dní.
Terchová počas Jánošíkových dní. / TASR

Témou Jánošíkových dní sú jubileá terchovských hudobníkov

Kľúčovým slovom 57. ročníka medzinárodného folklórneho festivalu Jánošíkove dni v Terchovej je v tomto roku Muzikant, s podtitulom Rok jubileí mnohých terchovských hudobníkov. Festival sa podľa jeho šéfdramaturga Petra Cabadaja uskutoční od 31. júla do 4. augusta 2019.

Pripomenul, že festival má už dvadsaťosem rokov medzinárodný charakter a za ten čas sa na ňom predstavilo niekoľko tisíc účinkujúcich z vyše 30 krajín sveta. „Program sa začne v stredu (31. 7.) večer v rodnej osade Juraja Jánošíka U Jánošov sprístupnením Symbolického domu patróna festivalu a nebude chýbať ani jánošíkovská vatra. Nasledujúce štyri dni budú popri dominantných folklórnych programoch vyplnené výstavami, prezentáciami ľudových remesiel, divadelným predstavením Sváko Ragan Terchovského národného divadla, česko-slovenským muzikálom Kubo, koncertmi world music, tvorivými dielňami, školami tanca, premietaním filmov, nočným hraním či folklórstrojom,“ uviedol Cabadaj.

„Spomenúť treba tiež pokus o prekonanie vlastného slovenského rekordu v najväčšom počte spoločne hrajúcich heligonkárov. Chýbať nebude ani charitatívny rozmer, konkrétne pomoc mladému muzikantovi s neľahkým životným údelom,“ doplnil šéfdramaturg Jánošíkových dní.

Dlhodobo stabilné miesto majú podľa neho v rámci festivalovej dramaturgie samostatné detské programy a program seniorských telies z celého Slovenska. „Neodmysliteľnou zložkou záverečného dňa Jánošíkových dní býva divácky atraktívny konský vozový sprievod s hrdými krojovanými furmanmi a hrajúcimi muzikantmi vo vozoch. Ide o erbové podujatie Jánošíkových dní, ktoré vlani oslávilo 50. výročie vzniku,“ podotkol Cabadaj.

Nezabudnuteľné zážitky a iskrivú atmosféru tradične sľubuje piatkový (2. 8.) terchovský galavečer. „V sobotnom (3. 8.) medzinárodnom galaprograme v amfiteátri Nad bôrami vystúpia účinkujúci zo Slovenska, Poľska, Ruska, Srbska a záverečné slovo bude opäť patriť monumentálnemu Terchovskému symfonickému orchestru. Jánošíkove dni vyvrcholia v nedeľu (4. 8.) v amfiteátri Nad bôrami záverečným galaprogramom Jánošík je sloboda a sloboda je večná! Účinkovať v ňom budú folklórne súbory, skupiny a sólisti z Terchovej a okolia, horného Považia, Oravy, Kysúc, Turca a Liptova,“ uzavrel šéfdramaturg Jánošíkových dní.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ

ŠKANDÁL NA OBZORE?! Slováci si kúpili 120 ton kureniec neznámeho pôvodu

Ivan Mihale

Ministra práce Krajniaka nezaujímajú vaše problémy. On sa stará o profilovú fotku na Facebooku!

Gabriel Matta

CHYSTÁTE SA NA DOVOLENKU? Rezort zahraničia mudruje a vydal odporúčania. Najradšej by asi boli, keby sme sedeli doma na zadku!

Ivan Mihale