Digitálna výuka/Igor Hraško

Takmer 80 percent učiteľov potrebuje vzdelávanie o možnostiach dištančnej výučby

Pri opätovnom uzatvorení škôl by sa potrebovalo o možnostiach dištančnej výučby vzdelávať takmer 80 percent učiteľov. Viac ako polovica z nich sa potrebuje vzdelávať v oblasti technických zručností. Píše portál webnoviny.sk

Vyplýva to z dotazníkového prieskumu Inštitútu vzdelávacej politiky (IVP), ktorý spadá pod Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR.

Chýbajú aj technické zručnosti

Analytici zistili, že od marca do júna, keď na školách bola dištančná výučba, absolvovala vzdelávanie v tejto oblasti necelá polovica z učiteľov.

Inštitút vzdelávacej politiky poukazuje, že bez potreby vzdelávania pri opätovnom zatvorení škôl by bola pätina opýtaných učiteľov (19,7 percenta).

Potrebu vzdelávať sa v tejto oblasti vyjadrilo 80 percent respondentov.

Potrebu vzdelávať sa v oblasti technických zručností označilo 54,3 percenta, oblasť pedagogickej, didaktickej a organizačnej stránky dištančnej výuky by označilo 35, 5 percenta.

Zhruba tretina webinár nepotrebovala

Pätina učiteľov (22,2 percenta) by sa potrebovala dozvedieť viac o dištančnej výučbe žiakov so špeciálno výchovno-vzdelávacími potrebami.

Z prieskumu vyplýva, že 43,6 percenta opýtaných učiteľov počas uzatvorenia škôl absolvovalo webinár zameraný na dištančné vzdelávanie.

Ako dôvod neabsolvovania kurzu uviedla asi tretina (31,3 percenta) učiteľov, že takéto vzdelávanie nepotrebovali.

Vyše 18 percentám učiteľov nevyhovovala forma online vzdelávania. To môže podľa analytikov súvisieť aj s ich nedostatočnými digitálnymi zručnosťami.

Dotazník vyplnili tisícky respondentov

Rozšíreným dôvodom bola aj nedostatočná ponuka (14,3 percenta), informovanosť o možnostiach vzdelávania (12,7 percenta) ale aj nedostatok miesta na kurzoch (5,2 percenta).

Pri 26,4 percentách sa nepodarilo zistiť dôvod, keďže títo učitelia označili možnosť „nič z uvedeného“.

Dotazník od 2. do 17. júla vyplnilo 2 257 riaditeľov a 16 618 triednych učiteľov. Odpovede analytici následne spárovali s údajmi o školách z Rezortného informačného systému a očistili ich tak od duplicít.

Výsledná analýza berie do úvahy 2 194 odpovedí od riaditeľov a vyše 15 600 odpovedí učiteľov. Analytici poukázali, že celková návratnosť dotazníkov z hľadiska pokrytia škôl dosiahla vyše 77 percent.

 

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ

Vakcína je sloboda!? Nie, nie je. Neuveriteľný príbeh Dagmar a jej matky vás o tom presvedčí

Ivan Mihale

Bukovský opäť šokuje a ide mu to veľmi dobre: Čo nastane v tele po prekonaní COVID-19? Je potrebné očkovanie?

Ivan Mihale

Zastal si syna! Harabin vyškolil novinára: “Na rozdiel od vás sa neposral, a nesedí v robote v rúšku, keďže neexistuje žiadna ústavne-právna povinnosť nosiť rúško…”

Ivan Mihale