Ilustračné foto/ Zdroj: fitlavia

Šup do záhrady alebo prírody. Vedci zistili, že opaľovanie pravdepodobne znižuje riziko úmrtia na Covid

Opaľovanie by mohlo znížiť riziko úmrtí na nový koronavírus. Vyplýva to zo štúdie vedcov v škótskom Edinburghu, ktorej závery priniesol The Mirror. Píšu o tom tvnoviny.sk

Tím odborníkov tvrdí, že počas opaľovania sa v koži uvoľňuje oxid dusnatý, ktorý zmierňuje príznaky ochorenia. Ich výsledky sa zakladajú na dátach medzi januárom až aprílom 2020, ide o ľudí žijúcich v 2074 regiónoch Spojených štátoch amerických.

Zistili, že regióny v USA s najvyššou hodnotou UV žiarenia, ktoré tvorí 95 percent ultrafialového žiarenia Slnka, mali menej úmrtí na koronavírus. Podobnú analýzu následne uskutočnili aj vo Veľkej Británii a v Taliansku s rovnakými výsledkami.

Povinné čítanie pre rodičov: „Aby ste vychovali dieťa, potrebujete celú dedinu“

To podľa nich znamená, že v o čosi slnečnejších oblastiach je úmrtnosť na koronavírus podstatne nižšia. „Súvis medzi úmrtnosťou na COVID-19, ročným obdobím a polohou bol celkom zarážajúci. Tento náš výskum je možno vysvetlením toho, prečo niekde dochádza k väčšej úmrtnosti na toto ochorenie,“ povedal spoluautor štúdie, profesor Chris Dibben.

Vedci vzali do úvahy faktory, o ktorých sa už vie, že patria medzi kľúčové ohľadom úmrtnosti. Šlo napríklad o vek, pôvod, sociálnoekonomický stav, hustotu obyvateľstva, znečistenie ovzdušia a pod. Spomenutý oxid dusnatý podľa nich znižuje schopnosť replikácie vírusu, čo sa už preukázalo počas laboratórnych testovaní.

Zdroj: Tvnoviny.sk

Mišpuľa je takmer zabudnutý poklad z našich záhrad

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ

Belousovová: Matovičovo riešenie je skutočne na kazajku a priamu cestu do blázinca, kam určite patrí

Ivan M

Tínedžeri dostávajú pozvánky na očkovanie takmer okamžite. Systém si možno myslí, že majú viac ako sto rokov

Ivan Mihale

Pribudlo trináste znamenie v zverokruhu a je Matovičove- UBLÍŽENEC

Ivan Mihale