Denné svietenie/Igor Hraško

Súčasné počasie verzus denné svietenie

Ešte stále medzi nami jazdia šoféri, ktorí si myslia, že keď vidia oni, tak aj oni sú dostatočne videní. No nie je to vždy tak. Najmä ak je horšie počasie. Niektoré, najmä tie novšie automobily majú už zabudovaný a nastavený takzvaný automatický režim svietenia. Takže automaticky s kľúčom zapínajú denné svietenie. Pri niektorých autách to je aj ťažko definovať, čo sú to za svetlá. V každom prípade sú slabšie ako bežné stretávacie svetlá.

Ono je to fajn, najmä ak sú tieto svetlá už novej technológie LED. Niektoré automobilky už ani iné stretávacie svetlá nepoužívajú a zároveň ich montujú ako denné svietenie, majú však nižšiu svietivosť. A tu sa dostávame k samotnému problému denného svietenia. Pokiaľ je počasie fajn, nikto nič nemusí namietať, načo aj. Ale ak príde horšie počasie, mnoho vodičov si neuvedomí, že sa zrazu akosi „pritmelo“, a že by mali zapnúť stretávacie svetlá, aby ich bolo vidno.

Poďme sa pozrieť aj na zákon, ktorý v §32 – Osvetlenie vozidla v bode (1) píše: „Vozidlo musí mať okrem prípadu uvedeného v § 34 ods. 4 počas jazdy rozsvietené stretávacie svetlomety alebo im na roveň postavené osvetlenie; to neplatí pre nemotorové vozidlo, ktoré musí mať rozsvietené svietidlá počas zníženej viditeľnosti. Za nezníženej viditeľnosti môžu byť na vozidle namiesto stretávacích svetlometov rozsvietené denné prevádzkové svietidlá, ak je nimi vozidlo vybavené.“

A na záver už len pripomenieme. Dôležité je vidieť, ale ešte dôležitejšie je BYŤ VIDENÝ!

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ

Prečítajte si, čo odporúča konzílium odborníkov aby sme ku nám nedovliekli nejaký „delta variant“

Ivan Mihale

Prezidentka hovorila aj o zlej kombinácii a ako žijú rodiny na Slovensku. Trafila do čierneho?

Ivan Mihale

Od desiatich k piatim! Je nehorázne, čo pre nás chystá vláda!

Ivan Mihale