Zdroj: presov.sk/ zoznam.sk

STRACH matky z Prešova: Len čakám, kedy sa vyrúti auto a zabije mi dcéru

Chcem živé dieťa a nie ospravedlnenie od mesta! Toto sú slová matky, ktorá sa bojí púšťať svoju dcéru do školy. Prejsť totiž musí cez nebezpečný priechod pre chodcov na Levočskej ulici v Prešove. Každý deň so strachom čaká, či sa jej dieťa bezpečne vráti domov. Naposledy tam smrti iba o vlások unikla staršia pani. Od tragédie ju delili iba centimetre. Denne tadiaľ prechádzajú stovky ľudí, vrátane detí z neďalekej školy. Policajti aj kompetentní zamestnanci mesta tvrdia, že o hroziacom nebezpečenstve vedia. Na čo teda čakajú? O tomto vážnom probléme píše portál Zoznam.sk

Neskutočný strach zažíva Katarína už nejakú dobu. Problémom je prešovský priechod pre chodcov medzi parkom Vlada Clementisa a Sídliskom II. Ľudia majú iba pár sekúnd na to, aby sa dostali cez štvorprúdovku na druhú stranu. Keďže na zelenú nestihnú prejsť naraz, musia zostať stáť na stredovom ostrovčeku. Ten je taký úzky, že niektorí čakajú priamo na ceste. Na zábere dokonca vidieť, že priamo na vozovke čaká dieťa so školskou taškou. ,,Dcéra mi každý deň tadiaľ chodí do školy, no mám neskutočný strach, kedy a kde sa vyrúti auto na ostrovček a zabije ju. Ja chcem živé dieťa a nie ospravedlnenie od mesta, že sa stala chyba,‘‘ prehovorila pre Zoznam.sk Katarína.

Iba o vlások

Na rušnej ulici majú aj dospelí čo robiť. Dodala, že ona sama má strach chodiť cez tento priechod. ,,Zakaždým, keď stojím na tom ostrovčeku, len sa obzerám pred seba a za seba, lebo keď ide auto viac pri krajnici, ozaj stačí krôčik a hrozné nešťastie by sa stalo.‘‘

Ako mama má strach tiež o ostatné deti. Keď je ich viac na priechode, dáva pozor, aby nevbehli na cestu. Nehovoriac o starých ľuďoch. Dokonca zachránila jednej staršej žene takmer život. Keď stáli na ostrovčeku a čakali na druhú zelenú, babke prišlo zle a začala padať. Katarína ju okamžite schytila. Podľa jej slov by totiž spadla priamo na vozovku a to by ako vysvetľuje, šofér neubrzdil.

Bez zastávky to nejde

Svedkom takýchto situácií je dennodenne aj Michal. ,,Ak sa vám tam nasáčkuje 20 ľudí, nedajbože, mamka s kočíkom. Je des sa na to pozerať. Ten ostrov mal byť buď širší alebo semafor nastavený na plynulý prechod.‘‘ Mnohí by dokonca privítali nadchod. Priechod medzi parkom Vlada Clementisa a Sídliskom II si pritom ešte koncom minulého roka prešiel rekonštrukciou. Vybudovali spomínaný ostrovček, spevnili plochy a pridali semafor. Michal skonštatoval, že podľa neho bol priechod bez semaforu bezpečnejší ako teraz. Ak by ste chceli napríklad skúsiť prebehnúť cez celý priechod, nepodarí sa vám to. Kým na jednej strane svieti zelená, na druhej strane je červená. Na ostrovčeku si tak jednoducho musíte počkať.

Kolaps premávky

Keďže podnetov na priechod neustále pribúda, prešovský dopravný inšpektorát inicioval rokovanie so všetkými zainteresovanými. Cieľom bolo riešiť možnú úpravu priechodu. Situácia sa ale ani po tomto stretnutí nezmenila. ,,Opätovne bolo potvrdené, že súčasné riešenie je najlepším možným riešením z hľadiska priepustnosti križovatiek. Pri súčasnej intenzite cestnej premávky by zmena nastavenia v prospech chodcov (prechod cez 21 m dlhý priechod na jeden zelený signál bez zastavenia) spôsobila opätovné problémy s plynulosťou cestnej premávky, de facto jej kolaps,” povedal pre Zoznam.sk z prešovskej polície Daniel Džobanik. Zdôraznil, že by sa opäť tvorili kolóny v oboch smeroch. Zasiahlo by to aj ostatné úseky a diaľnicu. ,,Došlo by k zrušeniu koordinácie priľahlých križovatiek („zelená vlna“) ako aj pripravovanej preferencie vozidiel MHD.”

Odborníci vláde: Podviedli ste občanov s Covid automatom. Už sme mali byť v inom pásme. Len potom čo s testami, že?

Zvýšenie bezpečnosti

Džobanik hovorí o možných riešeniach situácie. A to buď zmena signálneho plánu za cenu zhoršenia dopravy alebo stavebná respektíve nestavebná úprava (rozšírenie) stredového ostrovčeka. Ten je aktuálne široký 160 cm. ,,Nakoľko zmena signálneho plánu sa v súčasnosti javí ako nevhodné riešenie (minimálne do doby spustenia diaľničného obchvatu mesta, t. j. stavby Prešov západ – Prešov juh), jedinou možnosťou pre zvýšenie bezpečnosti chodcov je úprava cesty I/18 a jej stredového ostrovčeka.” Keďže vlastníkom cesty je štát a spravuje ju Slovenská správa ciest stavebné úpravy by boli podľa polície procesne náročnejšie, do úvahy preto pripadá úprava šírky jazdných pruhov a ostrovčeka pomocou vhodných dopravných zariadení. ,,Takéto riešenie by rozšírilo stredový ostrovček na oboch stranách o 50 cm, optický by ho zvýraznilo pre vodičov motorových vozidiel a u chodcov by malo zvýšiť pocit bezpečnosti. Pre osadenie takéhoto dopravného zariadenia je potrebné spracovať projekt a získať povolenie od príslušného cestného správneho orgánu,” dodal Džobanik.

Čakajú na obchvat

Pri riešení signálneho plánu zohráva podľa Prešova veľkú úlohu celá Levočská ulica. Počas tvorby sa mesto zamýšľalo aj nad tým, nechať prejsť chodcov na jedenkrát bez prerušenia. Keďže prechod má až 21 metrov, autá by museli stáť 22 sekúnd. To by podľa nich spôsobilo spomalenie celej dopravy. ,,Nemôžeme totiž opomenúť skutočnosť, že mesto Prešov doteraz nemá dobudované obchvaty a tranzitná doprava dennodenne prúdi cez mestské komunikácie, čo má priamy vplyv aj pri nastavovaní signálnych plánov na frekventovaných križovatkách,‘‘ vysvetľuje pre Zoznam.sk hovorca mesta Prešov Vladimír Tomek.

Mesto čaká na dobudovanie juhozápadného a severného obchvatu mesta, vrátane prvej a druhej etapy. Vtedy sa ich cesty odľahčia. Tie totiž vraj nezvládajú dnešnú záťaž. Signalizáciu na konkrétnom priechode tak prispôsobujú aktuálnej situácii. ,,Bezpečnosť chodcov na priechode na Levočskej ulici je zabezpečená svetelnou signalizáciou tým spôsobom, že chodci prechádzajú cez prvú časť priechodu na zelený signál, zatiaľ čo vozidlá v tejto časti komunikácie stoja – majú červený signál. Následne sa títo chodci zastavujú na ostrovčeku – svieti im červené svetlo na ďalšej časti prechodu,‘‘ dodal Tomek. Ak by splnili požiadavku plynulého prechodu chodcov cez celú cestu, tak ako uviedla aj polícia, doprava by sa spomalila na celom vyťaženom dopravnom ťahu. Tento problém však môže mať fatálne následky. Mesto však apeluje aj na chodcov, ktorí nerešpektujú znamenia a prechádzajú na červenú. Tomek taktiež avizuje možné rozšírenie ostrovčeka. ,,Mesto Prešov v snahe zlepšenia podmienok pre chodcov v danom úseku na Levočskej ulici zvažuje ako jedno z možných riešení aj rozšírenie stredového ostrovčeka. Akékoľvek úpravy však musí odsúhlasiť správca cesty, ktorým je Slovenská správa ciest,” doplnil Tomek.

Zdroj: Zoznam.sk

Dno dna! Mini travesty šou na Markíze trhala v nedeľu rekordy sledovanosti. Kam táto spoločnosť speje?

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ

Vakcína je sloboda!? Nie, nie je. Neuveriteľný príbeh Dagmar a jej matky vás o tom presvedčí

Ivan Mihale

Bukovský opäť šokuje a ide mu to veľmi dobre: Čo nastane v tele po prekonaní COVID-19? Je potrebné očkovanie?

Ivan Mihale

Zastal si syna! Harabin vyškolil novinára: “Na rozdiel od vás sa neposral, a nesedí v robote v rúšku, keďže neexistuje žiadna ústavne-právna povinnosť nosiť rúško…”

Ivan Mihale