Foto: Pixbay.com

Ste súčasťou šťastného vzťahu? Odpoveď prezradí aj to, o čom sa s partnerom hádate

Hádkam sa nevyhne žiadny vzťah. Ako však potvrdzuje výskum 121 párov, ľudia v šťastných vzťahoch sa zvyknú hádať o niečom celkom inom ako tí, ktorí so vzťahom nie sú spokojní.

Ľudia, ktorí svoj vzťah opisujú ako šťastný, sa najčastejšie hádajú o problémoch, ktoré sa dajú prakticky vyriešiť. Patrí sem napríklad debata o tom, kto umyje riad, kto pôjde nakúpiť, kto zavezie deti do školy alebo ako tráviť voľný čas.

Hádky šťastných párov sa len málokedy týkajú menej uchopiteľných tém, ako náboženstvo alebo medziľudské vzťahy so svokrovcami. Podľa vedcov to svedčí o tom, že jednou z mnohých charakteristík šťastného vzťahu je vyhýbanie sa konfliktom, u ktorých nebadať jasnú cestu k riešeniu.

„Šťastné páry aktívne vyhľadávajú riešenia konfliktov, čo vidno aj na témach, o ktorých sa hádajú,“ hovorí psychologička Amy Rauerová z University of Tennessee (Knoxville).

Kresťania v koncoch! Kňazi vylievali svätenú vodu na mesto z lietadla (VIDEO)

Zameriavanie sa na problémy s jasnými riešeniami podľa vedcov dokáže prispieť k pocitu bezpečnosti a dosiahnutia cieľa v rámci vzťahu, keď sa problém – napríklad kam pôjdeme na dovolenku, vyrieši.

Na druhej strane rozhovor o intímnych záležitostiach by mohol viesť k strápneniu alebo neistote, tvrdí Rauerová.

Skúmané páry, ktorých vzťah trval dlhšie, uvádzali menej hádok ako páry v čerstvom vzťahu. To podľa vedcov značí, že s vekom si vieme lepšie vyberať konflikty, aké nám pokazia deň.

Na záver treba podotknúť, že výskum mal niekoľko nedostatkov. V prvom rade si páry samotné určovali, do akej miery sú spokojné vo vzťahu, a teda neexistuje objektíve meradlo, ktoré by mapovalo ich spokojnosť.

V Severnej Amerike ubudli za 50 rokov tri miliardy vtákov

Ďalej je problémom aj to, že výskum sa zameral len na heterosexuálne páry so stabilným finančným zázemím a všetci z nich udávali, že sa vo vzťahu cítili spokojne. Výskumu teda chýbala kontrolná skupina nešťastných párov.

Netreba však zabúdať na to, že štúdia poskytuje aj niekoľko zaujímavých rád o tom, s kým sa oplatí zotrvať vo vzťahu. „Schopnosť rozlišovať medzi problémami, ktoré treba vyriešiť, a tými, ktoré teraz riešiť netreba, je jedným z najpodstatnejších krokov k šťastnému vzťahu,“ hovorí Rauerová.

 

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ

Medveď pravdepodobne prvýkrát na Slovensku zabil človeka

Ivan Mihale

ŠKANDÁL NA OBZORE?! Slováci si kúpili 120 ton kureniec neznámeho pôvodu

Ivan Mihale

Ministra práce Krajniaka nezaujímajú vaše problémy. On sa stará o profilovú fotku na Facebooku!

Gabriel Matta