Foto: Marcel Gonzales Ortiz / Zdroj: Supraphon

Spevácka hviezda Lucie Bílá oslavuje 55. narodeniny

Lucie Bílá, najúspešnejšia česká speváčka skoro troch ostatných desaťročí, oslávi 55. narodeniny. Narodila sa 7. apríla 1966 ako Hana Zaňáková v Otvoviciach pri Kladne. Rodnému menu je verná stále, má na neho vystavené všetky doklady.

Vyučila sa za dámsku krajčírku, spev študovala v ľudovej škole umenia. Ako speváčka začínala so skupinou Hélius, potom s formáciou Rock Automat, dva roky spievala s metalovou skupinou Arakain. Od roku 1985 účinkovala so skupinou Maximum Petra Hanniga a tu jej vymysleli umelecké meno Lucie Bílá. S nimi vydala v roku 1986 svoju prvú LP platňu Lucie Bílá, z tejto platne je i prvý hit Neposlušné tenisky. Od 90. rokov je na sólovej dráhe.

Od polovice 90. rokov získala všetky ocenenia, ktoré ponúka česká hudobná scéna. V roku 1996 to bol prvý český Zlatý slávik, dnes má na svojom konte 20 zlatých slávikov, 12 absolútnych slávikov, 13 cien Tý Tý pre najobľúbenejšieho umelca, tri ceny Grammy, tri ceny Hudobnej akadémie, 13 cien Anděl a zvláštnu cenu Anděl za speváčku dvadsaťročia a cenu Anděl za speváčku dvadsaťpäťročia. Za jeden z najväčších úspechov považuje speváčka dve vystúpenia na hudobnom festivale Pražská jar 1998. Podarilo sa jej to ako prvej popovej speváčke v histórii tohto prestížneho podujatia.

Odborníci o nej povedali, že disponuje nevídaným hlasovým fondom, rovnako skvele zaspieva pop, rock, hardrock, muzikál aj operu. „Ku mne patrí všetko, pamätám si, že na začiatku kariéry mi ľudia hovorili, že prestriedam toľko kabátov, čo nie je dobré. Ale asi sa s tým potom zmierili, pochopili, že to je jedno z najlepších, čo viem, že viem striedať kabáty a meniť polohy. Pre každého fanúšika mám niečo, čo má rád. Mám rada Arakain, bavia ma aj vážne koncerty či muzikál. Všetko ku mne patrí,“ hovorí speváčka.

V deň narodenín chce potešiť fanúšikov online koncertom, vysielaným na webe Divadla Lucie Bílé. „Moje povolanie nie je niečo, pre čo sa človek rozhoduje, ale pre čo sa narodí,“ znie motto tejto najúspešnejšej speváčky.

Kopec Mních v Podpoľaní. Turistika vhodná aj pre deti

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ

Smútočné parte Libušky Šafránkovej (†68): SILNÉ SLOVÁ na poslednú cestu!

Ivan Mihale

Božidara Turzonovová spomína na Libušku Šafránkovú: Bola pomazanou

Ivan Mihale

Ľudovít Štúr a dobové liečebné metódy

Ivan Mihale