Zdroj: FB/Spomienky na detstvo

Socializmus nenávidený aj milovaný. Deťom to bolo však jedno, oni v ňom mali svoj vlastný, neskazený svet

Pamätáte sa ešte na svoje detstvo, ktorému kraľovali kamaráti, hry a pobyt na čerstvom vzduchu? Poďte si naň s nami zaspomínať…

Bez mobilov, počítačov či sociálnych sietí, napriek tomu krásne detstvo. Hoci dnešná mladá generácia si bez výdobytkov modernej techniky nevie život ani len predstaviť, ich rodičia či starí rodičia, ktorí žili pred rokom 1989, si na tie časy s nostalgiou spomínajú ako na nezabudnuteľné a krásne chvíle.

Dávno zabudnuté guličky
Zdroj: FB/Socík styl

Medzi chlapcami na základných školách patrila určite medzi najobľúbenejšie zábavy pred panelákmi hra s guličkami. Malé a pestrofarebné z hliny sa dali kúpiť v hračkárstve vo vrecúšku za jednu korunu, väčší frajeri nosili farebné „sklenky“, časom sa do jamky triafalo aj s oceľovými, ktoré sa boli rôznych veľkostí a získavali sa z nefunkčných ložísk. A veru pri tejto hre sa dokázali najmä chlapci parádne zabaviť.

 

 

 

 

Skákanie cez gumu
Zdroj: FB/ Vzpomínky na socializmus

Táto zábavka učarovala najmä dievčatám, ktoré sa takto dokázali zabaviť pred každým vchodom do paneláku, pretože na ňu okrem gumy a dvoch osôb, ktoré stáli asi dva metre od seba, nepotrebovali vôbec nič. Prirodzene, občas sa pridali k „babám“ aj chlapci, no táto zábavka bola doménou najmä dievčat, ktoré sa pri nej dokázali baviť aj celé hodiny.

 

Štvorkolesové „tátoše“
Zdroj: FB/ Vzpomínky na socializmus

Túžbou nejedného malého chlapca či tínedžera bolo zajazdiť si na motokáre. Za socializmu to ale bol takmer nerealizovateľný sen, a tak si tí šikovnejší, nie raz aj za pomoci otcov, vyrábali malé „cestné stroje“ sami. Stačili im na to zväčša štyri zmontované kolesá zo staršieho kočiara, ktoré boli umiestnené na drevenú konštrukciu „podvozku“ s nohami ovládanou prednou nápravou. Brzdy si každý riešil podľa zručností „konštruktéra“, no nie raz na to slúžili podrážky vlastných topánok.

 

Hra na mamičky
Zdroj: FB/Milujeme retro

Pamätáte sa ešte na to, ako ste sa ako malé dievčatká prechádzali aj so svojimi kamarátkami okolo paneláku s malými kočiarmi, v ktorých boli uložené vaše obľúbené bábiky? Prirodzene, všetky ste sa tvárili ako maminy na prechádzke so svojimi malými bábätkami. Dokonca aj reči ste viedli mamičkovské, pretože tak ste to videli o svojich skutočných mamičiek. Vidieť dnes takto sa hrať dievčatká pred panelákmi je skutočne veľkou raritou podobajúcou sa zatmeniu slnka či mesiaca.

 

 

 

Futbal na ulici
Zdroj: FB/retro cz-sk

Za socializmu boli u nás azda najfutbalovejším miestom uličky medzi domami. Chlapci sa po návrate zo školy doma ani veľmi neohriali a už utekali na ulicu, kde sa odohrávali vážne súboje o „uličného“ majstra. Čo na tom, že prišli s od asfaltu roztrhanými nohavicami a krvavými kolenami. Deti nepoznali počítače či iné súčasné výdobytky modernej techniky, zato mali veľa kamarátov, s ktorými boli v dennodennom styku. A najmä, pohybom na čerstvom vzduchu upevňovali svoje zdravie a imunitu pred chorobami.

Malí olympionici
Zdroj: FB/Milujeme retro

Zabaviť sa deti pred revolúciou dokázali skutočne tým najrozličnejším spôsobom. Toho, koho nebavil futbal, guličky, skákanie cez gumu či prechádzky s kočíkmi a bábikami v nich, ten vysadol na bicykel a hor sa s partiou povoziť sa po okolí domu. Áut bolo podstatne menej ako dnes, takže rodičia sa až tak veľmi nebáli aby ich niečo nezrazilo. A navyše, takto začínali u mnohých detí ich prvé športové aktivity, ktoré niektorí dotiahli až na olympiádu.

 

Vrece a kopec zábavy
Zdroj: FB/Socík styl

 

 

 

Skákanie vo vreci? Na tento druh „športovej“ aktivity si dnes spomenie naozaj už len málokto. Zábava pre deti to bola naozaj veľká a zažívali ju najmä tí, ktorí chodili do pionierskych táborov či iných „táborov“ organizovaných závodnými klubmi ROH pre deti zamestnancov. Dnes na tento druh zábavy môžu naraziť deti skutočne iba veľmi výnimočne, a pritom spája nielen zábavu, ktorej je pri skákaní vo vreci naozaj veľa, ale aj šport.

 

Zdroj: HD

Špeciál: Ako to vyzeralo v PIONIERSKOM tábore za socializmu?

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ

Prečítajte si, čo odporúča konzílium odborníkov aby sme ku nám nedovliekli nejaký „delta variant“

Ivan Mihale

Prezidentka hovorila aj o zlej kombinácii a ako žijú rodiny na Slovensku. Trafila do čierneho?

Ivan Mihale

Od desiatich k piatim! Je nehorázne, čo pre nás chystá vláda!

Ivan Mihale