Zdroj: Facebook

Socializmus. Deťom to bolo jedno, oni v ňom mali svoj vlastný, neskazený svet. Druhá časť

Pamätáte sa ešte na svoje detstvo, ktorému kraľovali kamaráti, hry a pobyt na čerstvom vzduchu? Poďte si naň s nami zaspomínať v druhej časti.

Bez mobilov, počítačov či sociálnych sietí, napriek tomu krásne detstvo. Hoci dnešná mladá generácia si bez výdobytkov modernej techniky nevie život ani len predstaviť, ich rodičia či starí rodičia, ktorí žili pred rokom 1989, si na tie časy s nostalgiou spomínajú ako na nezabudnuteľné a krásne chvíle.

Uličné kamarátstva

Zdroj: FB/ Vzpomínky na socializmus

Dnes rodičia po slovách dieťaťa, že sa ide hrať na ulicu iba zalamuje rukami a predstavuje si, čo všetko zlé tam na jeho ratolesť čaká. Ale spomínate si ešte na uličné kamarátstva spred niekoľkých desiatok rokov? Stretnutia detí na ulici mali naozaj široký rozmer, pretože okrem rozprávania si zážitkov zo školy si vyskúšali svoju šikovnosť v športe alebo jednoduchej akrobacii. A to bez drog, cigariet či iných „podporných“ prostriedkov, ktoré používali najmä dospelí.

 

 

 

Netradičné ihriská

Zdroj: FB/ Vzpomínky na socializmus

Súčasná generácia je až priveľmi háklivá na všetko, čo sa týka ich detí. Ihriská pre malých musia spĺňať najprísnejšie bezpečnostné štandardy, a aj tak mamičky stoja pri svojich deťoch, veď „Čo keby…“ Tí starší si ale určite spomenú na rôzne netradičné „náradia“, kde si deti mohli nielen zašportovať, ale aj vyskúšať svoju šikovnosť. A pádov z nich, po čom bolo plaču až-až, veru nebolo málo, no všetci, ktorí sme ich využívali, si na ne spomíname nielen s úsmevom, ale aj ako na miesta, kdo bolo kopec dobre zábavy.

 

 

Dopravné ihriská

Zdroj: FB/ Vzpomínky na socializmus

Kedysi ich bolo naozaj dosť, dnes, naopak, takmer vymizli. A pritom tam bolo nielen kopec zábavy, ale deti sa aj mnohému z cestnej premávky, ktoré sa im určite veľmi hodilo, priučili. Dnes sa rodičia boja pustiť deti samé do školy, lebo áut a nezodpovedných vodičov nich je viac ako pred nežnou revolúciou. A práve preto by mal byť tieto ihriská dnes oveľa väčšie využitie. Žiaľ, tí starší môžu na ne iba s nostalgiou spomínať a tým mladším pripomínať, aby si na ceste dávali pozor.

 

Zábava pre chlapcov

FB/ Vzpomínky na socializmus

Bolo že to porozbíjaných okien, ale aj vystrašených zvierat čo boľavých rán na tele. Prak! „Zbraň“, aká sa dala jednoducho vyrobiť a chlapci sa s ňou dokázali zabaviť aj pol dňa. Čo na tom, že po rozbití okna dostali doma, keď sa im včas nepodarilo z „miesta činu“ utiecť, bitku. Hlavne, že bola zábava. Mnohí chlapci ich využívali aj na triafanie po živých, a nie raz vystrašene utekajúcich, zvieracích terčoch, alebo proti „nepriateľovi“, ktorým boli iní chlapci, vyzbrojení podobnými „strelnými“ zbraňami.

Budúci mechanici

Zdroj: FB/ Vzpomínky na socializmus

„Čo vie oco, to viem aj ja!“ Takúto vetu si určite povedali mnohí chlapci pri pohľade na otca opravujúceho auto. A aby to aj dokázali, vytiahli svoje šliapacie autíčko a hor sa do práce. Pri autách, ktoré sa vyrábali kedysi, a pri ich oprave postačovali iba priemerné zručnosti automechanika, práve takto vyrastali budúci „fachmani“, po ktorých bola v autoservisoch zhánka. A kto nebol auto opravár, ten si aspoň dokázal pri jednoduchej poruche auto opraviť. Dnes nielenže sa deti na ulici nehrajú na auto opravárov, ale ani moderné sa svojpomocne opraviť nedajú.

 

 

Netradičné kúpanie

Zdroj: FB/ Vzpomínky na socializmus

Ten, kto zažil letné kúpanie u starých rodičov na dvore v plechovej vani ten už určite patrí medzi pamätníkov. Spomienky na tieto osviežujúce chvíle patria isto medzi nezabudnuteľné okamžiky, navyše ak pri tom asistovali rovnako starí susedia či súrodenci. Humoru si deti pri tom uži dosť a dosť a nemuseli ísť ani na kúpalisko či k moru, pretože deti sa dokázali prirodzene tešiť aj z maličkostí.

Detské ihrisko

Zdroj: FB/Socík styl

Tí starší, ktorí žili v sedemdesiatych či osemdesiatych rokoch minulého storočia, si isto spomenú, na akých ihriskách sa ako deti hrávali. S tými, kde sa hrávajú dnešné deti sa však nedajú vôbec zrovnať. Neznamená to ale, že na nich nebola zábava a deti na ne nechodili radi. Práve naopak, dokázali sa na nich vyšantiť a zabaviť dlhé desiatky minút, a to nie raz bez dozoru vystrašených rodičov.

 

 

 

Tábory v prírode

Zdroj: FB/retro cz-sk

Ubytovacie zariadenia vyrobené z väčších celkových stanov, alebo z dreva boli za socializmu medzi mládežou veľmi obľúbené a populárne. A to nielen preto, že bývať v nich malo svoje čaro, najmä počas chladných nocí či dažďa, keď nie raz zatekala voda do vnútra obydlia, ale aj preto, že programy pre zúčastnenú mládež boli naozaj zaujímavé. Obsahovali totiž nielen rozličné hry, ale i večerné posedenia pri ohni spojené s opekačkou, spevom a dobrou náladou. Tí, ktorí to zažili nám určite dajú za pravdu.

 

 

Zdroj: FB/Socík styl
Obyčajné kúpaliská

Dnešná mládež si už kúpalisko s rozličnými vodnými atrakciami a hromadou stánkov s množstvom občerstvenia ani nedokáže predstaviť. V šesťdesiatych, sedemdesiatych ale aj osemdesiatych rokoch minulého storočia tomu tak vôbec nebolo, takže deti boli vďačné aj za akékoľvek „provizórium“, ktoré navyše ich rodičia postavili v akcii Z. Kašľať na to, že nebol luxus, veď mama zabalila kus chleba so salámou na jedenia, hlavné bolo, že bolo kopec zábavy a dalo sa vo vode poriadne vyšantiť.

Branné cvičenia

Zdroj: FB/ Vzpomínky na socializmus

Dnešní školáci síce tiež chodia na branné cvičenia, ale sú skôr na to, aby sa deti prešli po okolí. Za socializmu však boli úplne iné, okrem získavania teoretických znalostí aj plné zaujímavých hier, keď sa hádzalo „granátom“ na cieľ, strieľalo zo vzduchoviek, rozkladal a skladal samopal vzor 58 či chodilo v plynových maskách. Kto ich mal vtedy na sebe plynovú masku, s ktorou musel prejsť stovky metrov, určite vie, aké to bolo. A že to boli nezabudnuteľné okamžiky by mnohí pamätníci vedeli rozprávať dlhé minúty.

 

Kovové atrakcie

Zdroj: FB/ Vzpomínky na socializmus

Detské ihriská sme už spomínali, lenže na preliezky, ktoré sa stavali v blízkosti panelákov v mestách si určite spomenie väčšina zo staršej generácie. Ono v istej forme ich vlastne poznali aj deti po nežnej revolúcii, pretože z týchto atrakcií, ktoré boli prevažne z kovu, vydržali až do súčasnosti. Vo svojej dobe však boli hitom a deti pri ich preliezaní získavali viaceré zručnosti a telesnú zdatnosť.

 

 

 

 

„Makarenkova“ výchova

Zdroj: FB/Milujeme retro

Telesné tresty sa dnes vo veľkom zakazujú, prinajmenšom neodporúčajú, lebo po nich vraj deti majú traumu. Ruku na srdce, komu z nás pár po zadku alebo „poza uši“ ublížilo čo spôsobilo nejakú traumu? Ba práve naopak, veľmi dobre sme si zapamätali, že sme spravili niečo zlá a rodičovi sme si v takých prípadoch neodvážili oponovať. Mal u nás nejakú autoritu, ktorá sa však dnes, práve zákazom fyzických trestov detí, vytráca. Na druhej strane, kto si dnes s úsmevom nespomenie, ako dostal bitku pro to či ono, ale vôbec mu to nevadilo, lebo vedel, za čo to bolo. A dnes je tu, živý a zdravý a je z neho normálny a slušný človek.

 

 

Socializmus nenávidený aj milovaný. Deťom to bolo však jedno, oni v ňom mali svoj vlastný, neskazený svet

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ

Bukovský opäť šokuje a ide mu to veľmi dobre: Čo nastane v tele po prekonaní COVID-19? Je potrebné očkovanie?

Ivan Mihale

Zastal si syna! Harabin vyškolil novinára: “Na rozdiel od vás sa neposral, a nesedí v robote v rúšku, keďže neexistuje žiadna ústavne-právna povinnosť nosiť rúško…”

Ivan Mihale

Toto je Krčméryho KONIEC! Slováci mu to neodpustia

Ivan Mihale