Foto: Facebook.com/Výroba Nožov

ROZHOVOR: Slovenský popredný výrobca nožov sa stretol so Švajčiarskym prezidentom brusičov nožov. Čím si vyslúžil jeho uznanie?

Nože používa asi každý z nás – v kuchyni, pri zabíjačkách či pri zbere húb. Avšak nájdu sa aj takí, ktorým záleží na kvalite a celkovom vzhľade. Na Slovensku sa ale nájdu aj ľudia, ktorí sa snažia za pomoci vlastnej dielne vyrobiť svoj vlastný nôž. Tieto nože sa však so slovami ako sú kvalita či krása zlúčiť naozaj nedajú.

Varšányi Pavel patrí práve k tým, ktorým na kvalite a vzhľade skutočne záleží. Čo sa týka tohto remesla, začal ako úplne neznalý, no postupne si vybudoval zručnosť pomocou kníh, internetu a celkového sebazdokonaľovania. Jeho tvorba dokonca zaujala aj významných ľudí, medzi ktorých patrí aj prezident Švajčiarska. My sme si ho zavolali k nám do redakcie a spravili s ním rozhovor, ktorý vám teraz prinášame.

Vedci skúmali vplyv fajčiarov na rastliny. Výsledok vás prekvapí!

Prečo ste začali s výrobou nožov?

Chcel som si dokázať, že zvládnem niečo vybudovať od nuly. Moje informácie o výrobe noža boli veľmi chabé ani som len netušil ako sa to vlastne robí, ale veľmi ma to fascinovalo. Všetko som sa musel naučiť sám. Veľkým pomocníkom sa stal hlavne internet, kde som si vyhľadal všetky potrebné informácie a sám som to dotiahol až sem. Myslím, že sa môžem zaradiť medzi samoukov. (dodal s jemným úsmevom)

Ako prebiehala vaša prvá výroba noža?

Pustil som sa do toho len s veľmi chabými vedomosťami o metalurgii (náuka o získavaní a spracovávaní kovov, pozn. redakcie), začal som len s pomocou obyčajného pilníka a brúsnych kameňov. Na obyčajný kov som si s pomocou papiera načrtol taký tvar, aký som chcel, aby bol vo finálnej podobe. Postavil som si svojpomocne vyhňu, nahrial čepeľ a podľa farby čepele zakalil a popustil. Asi vtedy nastal ten moment, kedy mi výroba noža učarovala. Aby som mohol vo výrobe napredovať, začal som si postupne zariaďovať svoju dielňu lepším vybavením.

Koľko ste si vypýtali za svoj prvý predaný nôž?

Nič, nôž som sa rozhodol vymeniť.

Čo vás na výrobe noža najviac fascinuje?

Možnosť sebarealizácie. To, že mám nejakú predstavu a dokážem ju zrealizovať, ma jednoducho napĺňa.

VAROVANIE: Podvodná stránka na kúpu dovolenky! Okradnú vás o veľké peniaze

Líšia sa nejako vaše produkty od iných produktov?

Existuje mnoho spôsobov ako vyrobiť nôž. Ja som si zvolil na výrobu čepelí certifikované ocele, tzv. nerezové, ale aj uhlíkové a práškové ocele tretej generácie. Moja tvorba nožov skôr pripomína archaické diela, ktoré sa vyznačujú úhľadným prevedením čepele a ozdobným púzdrom, väčšinou z kvalitnej hovädzej hladenice.

Aký bol pre vás ten najvýznamnejší moment, ktorý sa týka tohto remesla?

Jednoznačne vtedy, keď som sa osobne stretol s prezidentom švajčiarskych brusičov nožov Retom Bohlenom. Rozprávali sme sa celkom otvorene, pričom ocenil a pochválil moju prácu. Na ten moment asi nikdy nezabudnem.

Aký bol váš najväčší zážitok pri výrobe noža?

Nenazval by som to zážitkom, ale bol to jednoznačne moment, ktorý sa mi zapísal do pamäti. Stalo sa to vtedy, keď môj vlastnoručne vyrobený nôž dokázal prejsť náročným testom odolnosti a flexibility. Konečne som tak mohol svoje nože označiť za kvalitne vyrobené.

Pri akom noži ste si zarobili najviac?

Moje „majstrovské dielo,“ ktoré sa mi podarilo vyrobiť, bolo predané za niekoľko tisíc eur, cena je však pri nožoch individuálna. Záleží najmä na druhu ocele, z ktorej bude nôž vyrobený.

Ďalšiu úlohu zohráva rukoväť, pri ktorej mám možnosť sa s ňou naozaj vyhrať práve preto, aby vyzerala podľa mojich predstáv. A potom samozrejme čas.

Priemerná výroba noža trvá väčšinou pár hodín či dní, mne to ale zaberie niekoľko dní až týždňov, pretože si vyberám ocele, s ktorými nepracuje takmer nikto. Nepoužívajú ich dokonca ani skúsenejší kováči, keďže sa radia medzi tie najtvrdšie a práca s nimi je naozaj časovo náročná a namáhavá. Výsledok ale stojí za to!

Dá sa vyrobiť aj nôž na mieru? Inak povedané, robíte nože aj na objednávku?

Áno, samozrejme. Zákaziek síce nie je mnoho, ale to by sa ani nedalo zvládnuť. Na každom noži si dávam záležať, ako keby som si vyrábal výstavný kus pre seba – moje diela prezentujú mňa a moju tvorbu.

Viacej o jeho tvorbe nájdete na Facebooku.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ

Akcent Live: A od Prešova

Dušan Kasenčák

Výroba oštiepkov (1974)

Dušan Kasenčák

Marcela Laiferová – Poď bielou alejou

Dušan Kasenčák