Ilustračný obrázok/ Zdroj: zsvrutocka.sk

Slovensko môže o pár rokov vyzerať inak, varuje klimatológ

Klimatológ upozorňuje! O pár rokov to na Slovensku môže vyzerať inak

O 30 rokov môže Slovensko vyzerať z pohľadu klimatických podmienok výrazne odlišne ako dnes. Zhodnotil klimatológ Slovenského hydrometeorologického ústavu Jozef Pecho. Uvádza sa na eReport.sk

„Na Slovensku dochádza podľa Pecha k zmenám ročných období. Klimatológ SHMÚ Pavol Faško tiež poukazuje na to, že štyri ročné obdobia strácajú svoju opodstatnenosť.“ Letá sú dlhšie a deje sa to na úkor jesene a jari. Zimy začínajú byť príliš teplé a na juhu Slovenska sú zväčša bez snehu. Zrážky začínajú padať nepravidelne. V SR začína byť aj dlhodobý problém so suchom, v niektorých prípadoch aj s nedostatkom vody. „Zatiaľ len dočasne, ale ako bude klimatická zmena postupovať ďalej, bude sa situácia s vodou veľmi pravdepodobne len zhoršovať,” poznamenal Pecho.

Máme horšie potraviny ako na Západe? Štúdia odhalila pravdu

Podľa eReport, Faško poukazuje na intenzívne dažde počas leta. Búrková činnosť je často spojená so silným nárazovým vetrom aj so škodlivými následkami, hovorí. Negatívnym dôsledkom klimatickej zmeny je tiež sucho. „Aj v minulosti sme mali skúsenosti so suchom, ale aktuálne sa už stalo súčasťou nášho života každoročne a môže nás zasiahnuť v priebehu celého roka,” povedal Faško. Dodáva, že sucho často rýchlo strieda prebytok atmosférických zrážok, čo je nepríjemné. Po suchu tiež nasleduje negatívny stav, keď je napríklad na poliach voda a blato. Poľnohospodári tak nie sú schopní zobrať úrodu z polí včas.

„Obidve tieto nepriaznivé alternatívy boli na Slovensku v roku 2020. Veľmi suchá jar, keď sa začali v máji šíriť obavy o budúcu úrodu, a mokrá a zablatená jeseň. Dôsledkom bolo to, že na niektorých poliach s kukuricou sme videli kombajny až v januári 2021,” hovorí Faško.

„Naša klíma sa stále viac podobá na tú, ktorú poznáme zo Stredomoria, s tým rozdielom, že my nemáme more,” tvrdí Pecho. O 100 rokov bude Slovensko stále vnútrozemská krajina, ale jej vodné zdroje budú závislé od zrážok. Pecho sa obáva, že ak budú zrážky v dôsledku meniacej sa klímy nespoľahlivé, sucho a problémy s vodou sa budú zhoršovať. „Samozrejme, záležať bude aj na tom, ako sa celou situáciou vyrovnáme a čo konkrétne podnikneme,” podotkol.

Kritický rok 2045. Muži vraj prestanú produkovať spermie

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ

Čaputová s Bidenom prvýkrát osobne: Za toto americký prezident chváli Slovákov!

Ivan Mihale

Dôchodcovia pevnú sumu od januára už nedostanú. Mení sa systém valorizácie

Ivan Mihale

Medveď pravdepodobne prvýkrát na Slovensku zabil človeka

Ivan Mihale