Ilustračné foto: Vinice/Igor Hraško

Slovenskí vinári si zaslúžia lepšie podmienky, Mičovský pre nich pripravuje nový zákon

Slovenskí vinohradníci a vinári si zaslúžia lepšie podmienky. Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR (MPRV) preto pripravuje novú legislatívu, ktorá im má pomôcť zvládnuť náročnú situáciu, v ktorej sa ocitli. Konštatoval to vo štvrtok agrominister Ján Mičovský na stretnutí s vedením Zväzu vinohradníkov a vinárov Slovenska v Doľanoch. Uvádza portál webnoviny.sk

„Vinohradníctvo patrí medzi významné tradičné odvetvia na Slovensku. Cieľ, ktorý máme všetci, je jasný, a tým je zlepšenie podmienok v slovenskom vinohradníctve a vinárstve. Veríme, že tento cieľ sa podarí naplniť aj novým zákonom, ktorý sa momentálne pripravuje,“ uviedol Mičovský.

Zákon sa tvorí za aktívnej účasti odborníkov MPRV, vrátane zástupcov profesijných organizácií, kontrolných orgánov, ale aj akademickej obce.

Zákon reflektujúci najnovšie trendy

Generálny riaditeľ Sekcie poľnohospodárstva MPRV SR Martin Nevolný na stretnutí uviedol, že nová legislatíva bude reflektovať najnovšie trendy vinohradníctva a vinárstva, ako aj aktuálne zmeny v legislatíve EÚ. „Moderný zákon bude zohľadňovať všetky kategórie vinohradníkov a vinárov, od malých až po najväčších, tak aby sa žiadny z nich necítil opomenutý,“ povedal Martin Nevolný.

V momentálnej situácii sa javí ako najväčší problém podpora vinárov a vinohradníkov v súvislosti s pandémiou COVID-19, ktorá má dosah najmä na malých a stredných vinárov. MPRV SR preto realizovalo viacero výziev na podporu tohto sektora.

Vinohradníci a vinári mohli koncom leta v rámci výnimočnej dočasnej podpory požiadať o nenávratný finančný príspevok v maximálnej výške až do 50-tisíc eur.

„Okrem toho sa musíme zamyslieť nad štátnou pomocou tak, aby sme dosiahli úroveň výšky pomoci v okolitých štátoch,“ dodal Nevolný. Ďalšou formou pomoci pre vinohradníkov je výzva na podporu investície do poľnohospodárskych podnikov, ktorá je otvorená do marca 2021.

Vinohradníci upozorňujú na problémové terasy

Slovenskí vinohradníci upozornili na stretnutí aj na problém s terasami vo vinohradoch, ktoré majú mimoriadnu schopnosť zabrániť erózii pôdy a zároveň významnú vodozádržnú funkciu v súvislosti s klimatickými zmenami. Avšak dotácie na takéto vinohrady môžu žiadať iba vinohradníci a vinári, ktorí pestujú vinič na terase väčšej ako 0,3 hektára, čo podmieňuje legislatíva EÚ.

Riešením by mali byť pozemkové úpravy, ako aj zahrnutie vinohradníckych terás do Strategického plánu Spoločnej poľnohospodárskej politiky na najbližšie obdobie a úprava metodiky PPA pri výpočte nárokov priamych platieb.

Na Slovensku máme šesť vinohradníckych oblastí. Do zahraničia sa exportuje 50-tisíc hektolitrov domácej produkcie. Významnými oblasťami, kde sa slovenské víno vyváža sú krajiny v Ázii, najmä Japonsko a Čína. Na území Slovenskej republiky je v súčasnosti vyše 15-tisíc hektárov vysadených vinohradov.

 

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ

Vakcína je sloboda!? Nie, nie je. Neuveriteľný príbeh Dagmar a jej matky vás o tom presvedčí

Ivan Mihale

Bukovský opäť šokuje a ide mu to veľmi dobre: Čo nastane v tele po prekonaní COVID-19? Je potrebné očkovanie?

Ivan Mihale

Zastal si syna! Harabin vyškolil novinára: “Na rozdiel od vás sa neposral, a nesedí v robote v rúšku, keďže neexistuje žiadna ústavne-právna povinnosť nosiť rúško…”

Ivan Mihale