Zdroj: Quark/ kresba T. Libiak

Slovenská Etna

Poľana je najvyšší vrch rovnomenného malého pohoria, ktoré sa rozprestiera v strede našej vlasti nad mestom Detva. Nie nadarmo sa tamojším obyvateľom hovorí Podpoľanci.

Keď to preženieme, mohli by sme povedať, že Poľana je pre Detvu to isté ako Vezuv pre Neapol. Síce už dávno nie je aktívna, ale ešte stále o nej môžeme hovoriť ako o sopke, a to dokonca ako o jednej z najväčších v Európe a najväčšej v Západných Karpatoch – s výškou 1458 m n.m.

Šup do záhrady alebo prírody. Vedci zistili, že opaľovanie pravdepodobne znižuje riziko úmrtia na Covid

Pôvodná výška tejto vyhasnutej sopky sa dokonca odhaduje až na cca 2500 m n.m. Jej kráter bol na mieste, kde sa teraz nachádza osada Kyslinky. Z geologického hľadiska je dnešná Poľana zvyškom mohutnej vrstvenej sopky. V treťohorách sa na pôvodný, pomerne plochý povrch Slovenského rudohoria vyliali sopečné horniny a vznikla mohutná sopka s priemerom 18 km. Odhaduje sa, že naposledy vybuchla pred 13 miliónmi rokov. Aj preto sa jej kompaktný charakter kvôli zvetrávaniu nezachoval.

Väčšinu územia Poľany zaberajú husté lesy, neraz s pralesným charakterom. Prúdy lávy zo zemských útrob stuhli a vytvorili životodarnú pôdu, na ktorej dnes sídlia vzácne rastlinné spoločenstvá. Aj živočíšstvom je Poľana jedinečná. Svoje teritóriá tu majú veľké šelmy – medveď, rys i vlk a mimoriadne sa tu darí aj vysokej zveri. Pre Poľanu je typickým výskyt vzácnych druhov vtákov, ako napr. orol skalný či tetrov. Toto územie dnes tvorí biosférickú rezerváciu UNESCO – jednu z 350 podobne vzácnych lokalít sveta, ktoré slúžia dlhodobému monitorovaniu vplyvov človeka na životné prostredie.

Ako sa tam dostanete

Azda najpopulárnejšia cestička na slovenskú Etnu vedie Rudnou magistrálou z Detvy cez Kalamárku a lyžiarsky areál pri horskom hoteli Poľana. Od hotela vedie značkovaná trasa Rudnej magistrály cez sedlo Priehybina na vrchol Poľany.

Zdroj: dromedar.zoznam.sk

Kde je vôľa, tam je cesta: Dravce v Šelpiciach dostali nové bývanie

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ

Ornitológovia zaznamenali nový druh vtáka, kolibiarika iberijského

Ivan Mihale

Zuzana to vie aj s motykou! Obliekla montérky a šup ho! sadiť stromky

Gabriel Matta

Botanická záhrada UK je krásna v každom období, tvrdí jej riaditeľ

Ivan Mihale