Peniaze/Igor Hraško

Skokové zvýšenie platov učiteľov je pre Gröhlinga kľúčové, ale využitie fondu obnovy EÚ otázne

Slovensko zatiaľ nevie, či bude môcť využiť Fond obnovy na zvýšenie platov učiteľom. Povedal to v sobotnej diskusnej relácii Rozhlasu a televízie Slovenska (RTVS) Sobotné dialógy na Rádiu Slovensko minister školstva Branislav Gröhling (SaS), kde diskutoval s poslancom Ľubomírom Petrákom (Smer-SD). Uvádza portál webnoviny.sk

Prestavba celej infraštruktúry

Ako sám minister uviedol, práve skokové zvýšenie miezd učiteľov, je pre neho pri reforme školstva kľúčové.

V rámci financií, ktoré školstvo bude môcť využiť sa chce minister sústrediť aj na výstavbu a prestavbu celej infraštruktúry škôl, jedální či telocviční. Na konkrétnych reformných plánoch už pracuje tím odborníkov z rezortu, ktorí sú pripravení ministerstvu financií predkladať konkrétne reformy.

„Ak chceme vrátiť vážnosť učiteľskému povolaniu musíme zvýšiť mzdy,“ zdôrazňoval minister. To o koľko presne porastú učiteľom mzdy v budúcom roku však upresniť nechcel.

Platy by mohli stúpnuť o šesť percent

Ak by však bolo možné ich financovanie z Fondu obnovy, mali by stúpnuť celkovo na 85 percent priemeru mzdy vysokoškolsky vzdelaných ľudí.

Ministerstvo tiež analyzuje ako zefektívniť sieť škôl a niektoré z nich spojiť. „Treba brať do úvahy geografické členenie Slovenska,“ upozorňuje Petrák s tým, že na Slovensku sú aj školy s iným primárnym vyučovacím jazykom.

Gröhlingovi zároveň pripomenul, že ak sa platy učiteľov nezvýšia aspoň o šesť percent, „spreneverí“ sa všetkému, čo doteraz tvrdil. Zdôraznil, že počas posledných vlád Smeru platy učiteľov rástli vždy aspoň o šesť percent, čo sa vtedajšej opozícii zdalo ako nedostatočné.

 

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ

Belousovová: Matovičovo riešenie je skutočne na kazajku a priamu cestu do blázinca, kam určite patrí

Ivan M

Tínedžeri dostávajú pozvánky na očkovanie takmer okamžite. Systém si možno myslí, že majú viac ako sto rokov

Ivan Mihale

Pribudlo trináste znamenie v zverokruhu a je Matovičove- UBLÍŽENEC

Ivan Mihale