Ilustračná foto/ Foto: Hraško

ŠKANDÁL NA OBZORE?! Slováci si kúpili 120 ton kureniec neznámeho pôvodu

Chované, zabité, balené. Od roku 2015 musia byť tieto tri pojmy povinne uvedené na obale každého mäsového výrobku. Spolu s krajinou, kde boli spomenuté kroky vykonané. Brusel týmto rozhodnutím reagoval na množstvo potravinových káuz, ktorým členské štáty v minulosti čelili. Zdá sa však, že napriek tomu nemáme garanciu, čo sa nám napokon objaví na tanieri. Črtá sa nová obria kauza?

​Zmenu privítali aj experti, ktorí sa dlhodobo zhodujú na tom, že od krajiny pôvodu mäsa, respektíve dĺžky cesty, ktorú absolvuje, sa priamo odvíja jeho čerstvosť a kvalita. Nečudo, že informáciami na obale sa pri nákupe riadi čoraz viac zákazníkov.

Zo zistení HN totiž vyplýva, že slovenskí veterinári majú aktuálne na stole prípad, v rámci ktorého prešetrujú spoločnosť Globaltrading Slovakia z východu Slovenska. Táto firma dodala do reťazca Lidl 120 ton hydinových produktov, na ktorých obale síce deklarovala, že mäso je slovenské, no kontrola odhalila, že to tak nie je. Keďže vyšetrovanie ešte nie je ukončené, pôvod mäsa zostáva zatiaľ neznámy.

Lidl na vzniknutú situáciu reagoval len stručne. „V rámci našej spolupráce máme dohodnuté a garantované, že Globaltrading nám dodáva surovinu zo Slovenska,“ uviedol hovorca Tomáš Bezák.

Vymyslený dodávateľ

Štátna veterinárna a potravinová správa dostala podnet na skontrolovanie kuraciny predávanej v známom reťazci približne pred troma týždňami. Podľa slov riaditeľa Jozefa Bíreša však už bolo na sťahovanie výrobkov z trhu neskoro, pretože medzitým sa stihli rozpredať.

Keďže dodávateľom mäsa neznámeho pôvodu bola firma Globaltrading Slovakia, vecou sa v súčasnosti zaoberá Regionálna veterinárna a potravinová správa Košice-okolie. Práve do tohto okresu totiž patrí obec Rozhanovce, v ktorej eseročka sídli.

Podozrenia sa podľa našich informácií začali potvrdzovať vo chvíli, keď inšpektori firmu požiadali, aby uviedla pôvodného dodávateľa suroviny. Globaltrading údajne označil slovenskú spoločnosť, ktorá však v tom čase nebola schopná dodať také množstvo mäsa, aké putovalo do reťazca.

Nekonečný reťazec

HN sa síce od Globaltradingu snažili zistiť, od koho teda tovar kúpila, no zdá sa, že výrobcu ani sama nepozná. Neobstarávala ho totiž priamo, ale cez ďalších dvoch obchodníkov. Ako ozrejmila jej obchodná riaditeľka Hana Hambálková, spoločnosť disponuje širokými obchodnými partnerstvami s dodávateľmi suroviny v rámci strednej Európy.

„Zároveň má dodávateľov – obchodné spoločnosti zo Slovenska, prostredníctvom ktorých realizovala nákup slovenskej suroviny. O jej pôvode sme nikdy nemali žiadne pochybnosti,“ tvrdí Hambálková. Dodala tiež, že slovenskí producenti hydinového mäsa, ktorí boli osobne oslovení manažmentom spoločnosti, spoluprácu odmietli.

Spoločnosť nechcela špecifikovať, o ktorých obchodných spoločnostiach hovorí. Podľa našich informácií však malo mäso prechádzať cez maďarskú spoločnosť C-TOMeet a bratislavskú eseročku Alaraxis. Krajinu pôvodu by teda pravdepodobne mohol poznať jeden z nich.

Z verejne dostupných údajov na prvý pohľad nie je zrejmé, že Alaraxis obchoduje s mäsovými produktmi. Firma má navyše od januára tohto roka takmer každý mesiac voči daniarom nedoplatok presahujúci päťtisíc eur. Konateľom eseročky je od mája 2019 Poliak Grzegorz Piotr Sobota. Globaltrading nekomentoval, či tovar nepochádza práve od severných susedov.

Zdroj: Hospodárske noviny

Ministra práce Krajniaka nezaujímajú vaše problémy. On sa stará o profilovú fotku na Facebooku!

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ

Bukovský opäť šokuje a ide mu to veľmi dobre: Čo nastane v tele po prekonaní COVID-19? Je potrebné očkovanie?

Ivan Mihale

Zastal si syna! Harabin vyškolil novinára: “Na rozdiel od vás sa neposral, a nesedí v robote v rúšku, keďže neexistuje žiadna ústavne-právna povinnosť nosiť rúško…”

Ivan Mihale

Toto je Krčméryho KONIEC! Slováci mu to neodpustia

Ivan Mihale