Foto: Archív Thomasa Damboa

Šikovný rezbár ukrýva v lese obrovské sochy trollov. Ľudí nimi ale nechce vystrašiť

Dánsky umelec inšpirovaný z detských rozprávok vytesal z dreva sedem obrovských postáv, ktoré stvárňujú postavy z nórskej mytológie. 

Keď bol malý nadovšetko zbožňoval kreslené a animované rozprávky. Magické postavy, predovšetkým goblini, sa stali jeho umeleckou múzou. Všetko to začalo v malom dánskom mestečku Odense, kde sa mu v mysli zrodil nápad. Vyštudoval stolárstvo a prácu s drevom, neskôr sa prihlásil na dizajnérsku školu v Koldingu.

Odvtedy už dotiahol dokonca mnoho projektov. Jeho posledným projektom sa stali drevené sochy ukrývajuce sa v hustých lesoch. Vo svojich ranných rokoch doslova miloval rozprávkové príbehy s drakmi a trollmi. Práve toto v ňom prebudilo umelca, múza nakopnutá z obyčajných detských rozprávok, ktoré sleduje asi každí z nás. Tieto umelecké výkony sa stali dokonca aj jeho profesiou.

Záhadný trollovia z dreva

Projekt s názvom Sedem trollov a magická veža, pozostávajúc z drevených sôch v tvare trollov vytvárajú príbeh, ktorý umelec vymyslel. Thomas za pomoci jeho pätnásť členného tímu vytvoril sedem nepriehliadnutelných postáv z dreva, ktoré pripomínajú bájnych obrov z nórskej mytológie. Týmto sa snažil ľudí odlákať

Tento troll sa nachádza v Kentucky v USA Foto: Thomasdambo.com
Foto: Thomasdambo

 

Ako prebieha výroba

Thomasovi pomáha tím dizajnérov a rezbárov Foto: Bored Panda

Výška Thomasových sôch sa zväčša pohybuje od siedmich do osemnástich metrov. „Magická veža“ meria sedemnásť. Samozrejme, v projekte nie je sám, pomáha mu tím pätnástich ľudí. Spoločnými silami im výroba zabrala dvadsaťpäť týždňov.

Materiál pochádza zo starých políc zo supermarketov, paliet a konárov, ktoré popadali zo stromov. Thomas patrí k „fanúšikom“ recyklácie a má rád všeobecne opäť použiteľné veci.

Prečo to robí
Thomasovým cieľom je, aby ľudia aspoň na chvíľu prestali žiť digitálne a vyšli do prírody. Autori štúdie uverejnenej na Frontiers of Psychology tvrdia, že človeku náramne prospeje, ak denne strávi v prírode aspoň dvadsať minút. Človek a príroda sú odpradávna spojení a hoci v súčasnom svete už nežijeme v lesoch, neustále ich potrebujeme.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ

Akcent Live: A od Prešova

Dušan Kasenčák

Výroba oštiepkov (1974)

Dušan Kasenčák

Marcela Laiferová – Poď bielou alejou

Dušan Kasenčák