Foto: tasr

Saxana prichádza na javisko. V divadle si zahrajú Černocká aj Kraus

Filmová komédia režiséra Václava Vorlíčka Dívka na koštěti mieri na divadelné dosky. V inscenácii s názvom Saxana sa rovnako ako v obľúbenom filme objaví speváčka Petra Černocká a herec Jan Kraus.

Kým Jan Kraus si strihne postavu riaditeľa čarodejníckej aj svetskej školy, Petra Černocká bude čoby špeciálny hosť ako inak než Saxana. „Nečakajte žiadny zásadný výstup, svojej úlohe v tomto predstavení hovorím Zjavenie. Ešte netuším, ako ju chce režisér pojať, sama som na to zvedavá,“ usmieva sa Petra Černocká.

V Iráne odsekli prsty mužovi odsúdenému za 28 krádeží

Keď sa dozvedela, že sa Saxana chystá na javisko, trošku sa vydesila. „Bolo to z jednoduchého dôvodu bála som sa, aby som bola v tej postave k poznaniu. Samozrejme som sa premenila, nechcem priamo povedať zostarla, pretože si to nerada pripúšťam, ale je to tak. Roky holt bežia. Potom som si ale povedala no a čo. Dáme si Saxanu tretíkrát, keď teda ešte počítam film z roku 2011. Žiadnu ďalšiu možnosť, ako s tou postavou naložiť, si už nepredstavujú,“ hovorí speváčka.

V ďalších úlohách sa predstavia Berenika Kohouto- vá / Vendula Příhodová, Václav Jílek, Ivana Chýlková, Štěpán Benoni, Sabina Remundová, Vilém Udatný či Roman Štabrňák, ktorý v inscenácii zúročí svoje kúzelnícke umenie.

Hovoriaca hlava i lietajúca metla

„Hrám úlohu, ktorú vo filme stvárnil Vladimír Menšík, teda školníka z čarodejníckej školy i zo sveta ľudí,“ oznamuje Roman Štabrňák, podľa ktorého bude inscenácia ctiť predlohu, ale v mnohom bude iná. „Diváci určite nebudú ochudobnení o hovoriacu hlavu na stole, o lietanie na metle, ale pribudnú aj nové kúzla. Svojich kolegov sa teraz snažím naučiť, čo majú urobiť tak, aby kúzlo v ich podaní vyzeralo dobre,“ rozpráva herec.

Predstavenie režíruje skúsený Šimon Caban, ktorý je zároveň aj autorom divadelnej adaptácie (pôvodný filmový scenár napísali Miloš Macourek, Hermína Franková, Václav Vorlíček). Cestu Saxany za hľadaním babského ucha sprevádzajú nápadité kostýmy výtvarníčky Simony Rybakov, ktorá si k svojej práci vyžiadala súhlas aj samotného Theodora Pištěka, ktorý obliekal filmovú Dívku na metle.

Do kohútikov v dome zaviedol bratovi pivo miesto vody

„Pri vytváraní kostýmov som vychádzala z módy sedemdesiatych rokov a využila som skôr jej vtipnú siluetu a veselú farebnosť. V prípade kostýmov z čarovnej školy som siahla aj do rôznych módnych štýlov súčasnosti. Kostýmy našich čarodějek v sebe majú mix gothic, romantic punk, alebo fruties,“ uviedla Rybáková. „Máme aj špecifické kostýmy, ktoré priamo súvisia so scénografiou a kúzlami. Látky na ne nechávame špeciálne potlačiť,“ prezrádza výtvarníčka.

Premiéra Saxany bude 21. novembra v pražskom divadle Studio DVA. V predaji sú však vstupenky na reprízy konané až do júna 2020.

 

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ

Z tejto hudobnej novinky majú Slováci zimomriavky. Hit má názov Korene (VIDEO)

Ivan Mihale

Vo veku 93 rokov zomrel slovenský básnik Viliam Turčány

Ivan Mihale

Oslávenkyňa Patrasová o Arabele: Koľko zarobila za úlohu Xénie?

Ivan Mihale